Ev Yoğurduna Dost Takviyesi

Ev Yoğurduna Dost Takviyesi

Uzun ve kaliteli yaşam hedefleri, doğru beslenmeye duyulan ilgiyi artırdı. Bu sağlık ve lezzet yolculuğunda öne çıkansa yeni nesil ev yoğurtları oldu. Biodesis İlaç A.Ş. kurucusu Mustafa Aşıkoğlu, geleneksel yöntemlerle teknolojiyi buluşturdukları Biodesis Probiyotikli Yoğurt Mayası ile ilgili dergimize değerli bilgiler verdi.

Mustafa Bey öncelikle firmanızı tanıyabilir miyiz?
Biodesis İlaç A.Ş. 2016 yılının sonlarında kurulmuş genç bir firmadır. İlaç, TEG (Takviye Edici Gıdalar) ve dermokozmetik firmalara teşkilat kuruluşu, pazarlama organizasyonları, medikal ve satış eğitimleri konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. Ancak probiyotik konusundaki bilgi birikimimiz, pazardaki ürün çokluğu ve pazarın gelişmesi, yenilik aramanın gerekli olduğunu düşündürdü. Akabinde büyük bir maya firması ile işbirliği yaptık. Ar-Ge çalışmalarımızın sonunda Biodesis Probiyotikli Yoğurt Mayası’nı ürettik.

Probiyotik nedir, biraz bahseder misiniz?
Probiyotik, Latince’de “yaşam için” anlamına gelir. İnsan mikrobiyotasında çok sayıda bulunan faydalı bakterilerin genel adıdır. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) tanımına göre, besinlerle belirli miktarda alındığında mideden canlı geçerek bağırsağa ulaşabilen ve bağırsak florasını dengeleyerek konakçının sağlığını olumlu yönde etkileyen canlı mikroorganizmalardır. Probiyotiklere “dost bakteriler” veya “saprofit bakteriler” de denilmektedir.

ENFEKSİYONU ÖNLÜYOR

Probiyotiklerin sağlığımız üzerindeki faydaları nelerdir?
Probiyotikler, bağışıklık sisteminin temel taşıdır. İgA (İmmüno globülin A Bağışıklık sisteminin önemli bir yapı taşıdır.) salınımını artırarak bağışıklık sistemini desteklemek, vücudun alerjik reaksiyonlara karşı direncini artırmak, sindirim sistemini düzenlemek, mukoza bariyeri güçlendirmek ve kısa zincirli yağ asitlerinin üretilmesini sağlamak gibi pek çok önemli görevleri vardır. Ayrıca ishal, kabızlık, midede şişkinlik, gaz, hazımsızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları, İBS (İrritabl Bağırsak Sendromu - kısaca İltihabi Bağırsak Hastalığı) ve diğer bağırsak sorunları önlemeye yardımcı olurlar. Enfeksiyonları önlerler, özellikle de bağırsakları sağlıklı tutarlar. Probiyotikler, hastalık sonrası hızlı iyileşmeyi sağlarlar. Aynı zamanda solunum yolu enfeksiyonlarının gelişme riskini düşürürler. İdrar yolu enfeksiyonlarıyla mücadele etmeye yardımcı olurlar.

Ürününüzü benzersiz kılan farklılıklarınız nelerdir? Tüketiciler neden sizin firmanızın ürününü tercih etmeli?
Biodesis Probiyotikli Yoğurt Mayası” pazarda benzeri olmayan inovatif bir üründür. Bilindiği gibi yoğurt dünya çapında en fazla tüketilen süt ürünlerinin başında gelir. Yoğurdu sağlık açısından bu kadar önemli kılan içeriğinde bulunan probiyotik bakterilerdir. Fabrikalarda üretilen sütler ve yoğurtlar UHT veya pastörizasyon prosedürlerinden geçtiği için bazı vitamin ve mineraller değerini kaybeder. Buradaki en önemli kayıp probiyotik bakterilerin ölmeleri ve mayalanan yoğurdun probiyotik içermemesidir. Ürünümüzün temel farklılığı budur.

HELAL SERTİFİKALI

Probiyotik katkılı Biodesis Yoğurt Mayası’nın özelliği nedir? İçinde hangi dost bakteriler bulunmaktadır?
Biodesis Probiyotikli Yoğurt Mayası’nın en önemli özelliği içerdiği kontrollü, cinsi ve sayıları her poşette sabit, zengin probiyotikler içermesidir. Bu bize her mayalamada yoğurtta hangi probiyotiklerin, ne oranda olduğunu bilmemizi ve her seferinde standart aynı sağlıklı ve yararlı yoğurdu mayalamamızı sağlar. Biodesis Probiyotikli Yoğurt Mayası, büyük bir maya üretim tesisinde son derece hijyenik şartlarda üretilmektedir. İSO 9001, İSO 14001 ve İSO 22000 kalite belgelerine sahip olduğu gibi HELAL sertifikasına da sahiptir. Her 1 gramlık Biodesis Probiyotikli Yoğurt Mayası’nın içeriğinde 10 milyar canlı probiyotik mikroorganizma bulunur. Streptococcus Thermophilus, Lactobacillus delbrueckii subsp Bulgaricus, Lactobacillus Acidophilus, Bifidobacterium Animalis spp. lactis probiyotik bakterileri içerir.

Biodesis Probiyotikli Yoğurt Mayası ile mayaladığımız yoğurdu emziren anneler ve bebekler tüketebilir mi?
Pek tabii. Ürünümüz, son derece lezzetli, probiyotikler açısından zengin, sağlıklı bir yoğurttur.  Emziren anneler dahil, çocuk, genç, erişkin, yaşlı tüm aile fertleri tarafından tüketilmelidir. Anne sütü ile beslenen bebekler açısından baktığımızda çocuk doktorları ilk 6 aydan sonra ek gıda olarak yoğurt önermektedir. Bu yoğurt probiyotiklerden zengin, sağlıklı bir ürün olmalıdır. Evlerimizde bu yoğurda en kolay Biodesis Probiyotikli Yoğurt Mayası ile ulaşabiliriz.

Evde yoğurt mayalarken nelere dikkat etmek gerekir?
Yoğurt yapmak hiç zor değildir. En çok dikkat edilmesi gereken konu mayalama sıcaklığı ve mayalanmış sütün sıcaklığının muhafaza edilebilmesidir. Bunlara dikkat edildiğinde herkes evinde yoğurt mayalayabilir.

İyi bir yoğurt mayası nasıl olmalıdır?
Probiyotiklerden zengin olmalıdır. Hijyenik açıdan temiz olmalıdır. Patojen bakteriler içermemelidir.

10 GÜN İÇİNDE TÜKETİN
Probiyotik yoğurttaki dost bakteriler yoğurt tükeninceye kadar canlılığını korur mu?
Yoğurt mayalandıktan sonra buzdolabına konularak fermantasyon süreci sona erdirilir. Ancak yine de probiyotikler yoğurdun içinde çoğalmaya devam ederler. Yaklaşık 72 saat sonra yoğurdumuzun içindeki probiyotiklerin sayısı yaklaşık olarak 3 katına çıkmaktadır. 7 günden sonra azalmaya başlar. Çünkü probiyotik bakteriler havasız ortamda yaşarlar. Bu açıdan yoğurdumuzu 7-10 gün içinde tüketmemiz tavsiye edilir.

Her mayalamada yeni paket ile maya kullanmak gerekir mi?
Evet her seferinde yeni bir paket Biodesis Probiyotikli Yoğurt Mayası kullanmamız doğru olacaktır. Yoğurttan maya alarak yeni yoğurt mayaladığımızda probiyotik miktarı çok düşecektir. Bu bizim yoğurdumuzdan beklediğimiz zengin probiyotik içermesi özelliğini ortadan kaldıracaktır. Her seferinde yeni bir poşet kullandığımızda probiyotik bakterilerin hem sayısı hem de çeşitleri açısından her seferinde standart zenginlikte yoğurt elde ederiz.

NASIL YAPILIR?
Evimizde probiyotik bakımından zengin ev yoğurdunu nasıl yapabiliriz?
  • Yoğurt yapılacak 1-3 kg süt, 10-15 dakika karıştırarak kaynatılır.
  • Süt kaynadıktan sonra mayalama sıcaklığı olan 45 dereceye gelene kadar soğutulur.
  • Yarım çay bardağı süt tencereden alınır.
  • 1 gram Biodesis Probiyotikli Yoğurt Mayası bu sütün içinde eritilip 10-15 dakika bekletilir.
  • Yarım çay bardağı mayalı süt, 45 derece ısıda olan tenceredeki süte karıştırılır. Mayanızı tenceredeki süte katarken sütün ısısının düşmemiş olmasına dikkat ediniz.
  • Tencerenin ağzı kapatılarak etrafı iyice sarılır.
  • Isısını kaybetmeyecek şekilde 7-8 saat bekletilir.
  • Mayalanmış yoğurt, buzdolabında 12 saat bekletildikten sonra tüketilir. Afiyet olsun
 
Biodesis İlaç A.Ş
Biodesis Kurucusu Mustafa Aşıkoğlu