Her Yaş İçin Doğru Tercih Crystalin

Her Yaş İçin Doğru Tercih Crystalin

Antibiyotik kullanımına gerek kalmadan üst solunum yolu enfeksiyonlarını Crystalin ile atlatmak mümkün. Vücutta oluşabilecek zararları önlemek amacıyla Kulak- Burun -Boğaz ve diğer birçok alanda tercih edilen Crystalin, bölgedeki bakteri, virüs ve mantarları öldürerek, hastanın hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı oluyor. Özel Medigüneş Hastanesi Kulak-Burun- Boğaz Hekimi Opr. Dr. Selcan Kesgin, neden Crystalin’i tercih ettiğini anlattı.

Selcan Bey öncelikle Crystalin ürününün ne olduğunu öğrenmek isteriz. Bu ürünler nasıl tanıştınız bu ürünü hangi sağlık problemleri için kullanıyorsunuz?

Crystalin ile benim tanışmam son 1-1,5 yılda oldu. Daha öncesinden böyle bir ürünün varlığından haberdar değildim. Ben hastalarımda kullanabileceğimi düşündüğüm ürünleri önce kendi üzerimde denerim. Crystalin’i ilk önce kendim denedim ve çok memnun kaldım. Farklı endikasyonlarda kullanılabilecek, geniş perspektifli bir ürün. Basitçe anlatacak olursak Crystalin, vücutta mikroplarla savaşan hücrelerimizin ürettiği, mikropları öldürmek için kullandığı bir bileşen. İçerisinde Hipokloröz Asit (HOCl) var. Bizim fagositoz yani hücresel öldürme eylemi sırasında ürettiğimiz, vücudumuzda var olan bir molekül bu. Peki bunu, hangi hastalıklar için ve neden kullanıyoruz? Kulak- Burun -Boğaz (KBB) Hekimleri olarak çoğunlukla, tonsillit, farenjit, rinit ve sinüzit gibi üst solunum yollarında ortaya çıkabilecek viral, bakteriyel ve hatta mantar enfeksiyonları sırasında vücutta oluşabilecek zararları önlemek amacıyla kullanıyoruz. Ürünün güzel bir noktası; sadece bakterilere, virüslere ya da mantarlara yönelik olmaması, geniş bir perspektifte çalışabilmesi ve yara iyileşmesini hızlandırması. Bilinçsiz ilaç kullanımının çok yaygın olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Maalesef en ufak bir boğaz ağrısında hemen antibiyotiğe başvurulan, antibiyotik kullanımı gerekliymiş gibi görünen bir zamandayız. Halbuki Kulak- Burun- Boğaz (KBB) Hekimleri bilirler ki üst yolu enfeksiyonlarının yarısından çok az bir kısmı antibiyotik kullanmayı gerektiren bir yapıya sahip. Ama diğer taraftan da hastaların belirgin bir şikayeti var ve bu şikayetlerin giderilmesine yönelik bize başvuruyorlar, hızlı sonuç almak istiyorlar. Bu konuda da haklılar. Crystalin’in 12 saniye gibi çok kısa bir zaman içerisinde ortamdaki tüm mikroorganizmaları öldürme yeteneğinin olması, biz hekimler ve hastalar için büyük bir avantaj.

 

Peki biraz da Crystalin’in kullanım alanlarından bahsedelim. Hangi alanlarda kullanıyorsunuz bu ürünü?

Boğaz ağrısı ile başvuran hastalarımız kısa süre içerisinde iyileşmek istiyor. Ben de reçetemde seçtiğim ilaç moleküllerinde, semptomatik yani o anki şikayetleri ön planda tutan tedavilere öncelik veriyorum. Crystalin de tam bu noktada bize çok ciddi anlamda fayda sağlıyor. Hem üst solunum yolu enfeksiyonu ile gelmiş hastalarda hızlı bir rahatlama sağlıyor hem de sorunun çözümüne yönelik ilerlenmiş oluyor. Bu bizim için çok önemli bir nokta. Hasta bir boğaz ağrısı ile geldiği zaman yaptığımız muayene neticesinde diyelim ki akut bir farenjit yani boğaz iltihabı olduğunu düşünüyoruz. Ben çoğunlukla hastaların rahatlayabilmesi için farenks (boğaz) mukozasındaki ödemi rahatlatıcı bir sprey tercih ediyorum. Crystalin ile tanışmadan önce bu ürünler daha çok non-steroid antiinflamatuvar ya da dezenfektan etkinliği ön planda olan ürünlerdi. Ama Crystalin’in hem ödem azaltıcı hem bu bölgedeki mukozayı rahatlatıcı, hem de bu bölgedeki mikropları da bakteriyel, viral ya da fungal enfeksiyon fark etmeksizin geniş spektrumda yok edici etkiye sahip olması güzel bir avantaj. Hastayı hem hızlı bir şekilde rahatlatıyoruz hem de sorunu antibiyotik kullanımına gerek kalmadan çözmüş oluyoruz. Bu önemli bir avantaj.

Aslında ürünün çok geniş spektrumda, dermatoloji ve diğer alanlarda da kullanım alanları var. KBB endikasyonlarında kullandığımız zaman çoğunlukla, oral mukoza bozukluklarında yani tekrarlayan oral aftlarda, ülserasyonlarda (ağız içerisindeki her türlü yarada), uçuklarda, tonsillit, farenjit, rinit, sinüzit, grip, nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında ve otomikoz gibi fungal ya da bakteriyel dış kulak yolu enfeksiyonlarında çok sık tercih ediyoruz.

 

Tedavi dışında hangi alanlarda kullanıyorsunuz?

Ameliyathanede, ameliyat öncesinde müdahale edeceğimiz bölgenin sterilizasyonu açısından çok faydalı oluyor. Ameliyat sonrasında da müdahale ettiğimiz bölgede yara iyileşmesini hızlandırma ve antisepsi sağlama amaçlı uygulama suretiyle de fayda görebiliyoruz.

 

Crystalin’in yan etkileri var mıdır? Varsa bunlar nelerdir?

Crystalin’in etken maddesi olan Hipokloröz Asit (HOCl) fizyolojik bir madde, yani ürünün etken maddesini zaten vücudumuz sentezliyor. Bu yüzden hiçbir yan etkiye sahip değil. Ayrıca ürün; uygulandıktan 12 saniye sonra etkisini gösterip; 1 dakika içerisinde suya dönüşüyor. Bu nedenle özellikle ağız içi uygulamalarda hasta ürünü yutsa dahi herhangi bir zararlı etkiye sebebiyet vermiyor.

 

Ürünü kimler kullanabilir ya da kullanmasında sakınca olabilecek bir yaş grubu var mı?

Yaş göz etmeksizin, yenidoğan bebeklerden itibaren kullanılabiliyor. Gebe ve emziren anne grubu bizim için gerçekten zor bir grup, bu grupta ailelerin çok ciddi anlamda endişeleri oluyor. Ayrıca gebelere hamilelik psikolojisinde oldukları için uygun bir tedavi yöntemi vermemiz gerekiyor. Gebelerde antibiyotik kullanımı zaten çok sınırlıdır, çoğunlukla güven duyduğumuz ilaçları tercih ediyoruz. Bu grupta bizim çok ciddi anlamda bir eksikliğimiz vardı. Çoğunlukla gargarayı tercih etmek durumunda kalıyorduk. Artık Crystalin çıktıktan sonra gebelerde ve emziren annelerde hem Ağız- Boğaz ve Diş Eti Spreyi formunu hem de gargara formunu güvenli bir şekilde tercih edebiliyoruz.

Çocuklardaki kullanım da gerçekten çok önemli. Gargara yapmayı çok beceremiyorlar. Crystalin’in Ağız- Boğaz ve Diş Eti Spreyi formunun olması; özellikle çocuklarda kullanım kolaylığı açısından büyük bir avantaj sağlıyor.

 

Ürünü kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Crystalin kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; ürünün enfeksiyon ve yara bölgesi ile direkt temas ettirilmesi. Bu gözden kaçırılıyor genellikle. Hastaya bu ürünü kullandırırken hastanın sosyo-kültürel durumuna ve ürünü kullanma becerisine göre tercih yapmak önemli. Kulak- Burun -Boğaz (KBB) Hekimleri olarak biz genellikle, oral sprey şeklinde kullanımı ön planda tutuyoruz. Hastalar, gargara şeklindeki kullanımlara uyum sağlamakta zorluk çekebiliyorlar.

 

Hastalar için özellikle tercih ettiğiniz ve önerdiğiniz form hangisidir?

Crystalin’in Ağız – Boğaz ve Diş Eti Sprey formunu çoğunlukla tercih ediyorum. Onlar da zaten 50 mililitrelik hacimsel boyutlarda. Kullanan hasta bir haftadan daha kısa bir süre içerisinde rahatladığı için çoğunlukla hasta için yeterli bir form oluyor bu boyut. Tedaviye uyum gösterebilecek, gargara yapabilen hastalara da Crystalin’in 100 ml’lik Gargara formunu tercih ediyorum.

 

Crystalin kullanımında hasta açısından bir problemle karşılaştınız mı? Hastalar kolaylıkla uyum sağlayabiliyorlar mı?

Crystalin kullanımı ile ilgili bugüne kadar hiçbir anormallik ya da olumsuz etkiyle karşılaşmadım ve hastalardan da negatif bir geri dönüş almadım. Özellikle bizim tedavilerimizde tat faktörü çok önemli. Hasta kullandığı ilaçların tat alma duyularını etkilediğini ya da öksürük gibi yan etkileri fark edince ilacı kullanmaktan vazgeçebiliyor. Bu durum tedavinin gerçekleşmesi açısından önemli. Çünkü hasta ilacı kullanmadığı zaman hekimin verdiği tedaviyi yeterli görmüyor, “Hekime gittim bana ilaç verdi ama fayda görmedim” diyor. Bu yüzden verdiğimiz tedavileri ve ilaçları uygulama şekillerini hastalarımıza güzelce anlatabilmemiz, oluşabilecek problemleri belirtmemiz lazım. Mesela; ilaç acı ise “Bu ilaç biraz acıdır ya da bu ilaç sende biraz öksürük yaratabilir” şeklinde yan etkilerini mutlak surette hastalarımıza belirtmeliyiz. Hasta “Evet acı ama benim bunu uygulamam lazım. Doktorum bana söylemişti” deyip uygulamaya devam ediyor. Ama Crystalin de böyle bir sorunla karşılaşmıyoruz. Uygulama şekli kolay ve acı tat faktörü de yok. Biraz havuz suyu tarzında bir tat geliyor onu da hastaya söylüyoruz.

 

Özetle; Crystalin, biz Kulak Burun Boğaz Hekimleri için çok pratik ve güzel bir ürün. Hem yaş sınırlamasının ve yan etkisinin olmaması hem de kolay kullanım formlarına sahip olması nedeniyle hastalarımıza rahatlıkla ve güvenle tavsiye ettiğimiz bir ürün diyebilirim.


Opr. Dr. Selcan Kesgin

Kulak-Burun-Boğaz Hekimi 

Özel Medigüneş Hastanesi