Aşıda Geldiğimiz Nokta

Aşıda Geldiğimiz Nokta

Ülkemizde aşı uygulamasının hızlanması ile birlikte,sahada gördüğümüz en önemi güzel tarafı yoğun bakım hasta sayılarının yüksek oranda düşük olması. Aşısının yaptırmış olan her bir bireyin toplumsal yaşamın işleyişini olumlu yönden etkilediği gibi, ısrarla aşısını yaptırmak istemeyen kişilerin de toplumsal sağlığı olumsuz yönden etkileyebileceklerinin bilincine sahip olması gerekmektedir.  Birçok dünya ülkelerinde olduğu gibi yapılan istatistik sonuçlarında aşısını yaptıranlar, aşı olmayanlara göre hastalığı ağır geçirme olasılığı oldukça düşük olduğu tespit edilmiştir.

Böylece ülkemizde bu zamana kadar yapılan toplam doz aşı oranı 100 milyon yaklaşmış durumdadır. Bu oran 2021 Aralık ayı sonuna kadar tam anlamıyla uygulanması neticesinde ülke olarak toplumsal sağlığın korunmasını, bireyler arasında iletişimlerin rahat sağlanmasını,sosyal olarak her girişimin daha sağlıklı yapılmasında önemli rol oynayacaktır. Kulaktan dolma bilgilerin çöpe atılması bilim insanlarının önerililerini dinlemesi gereken ısrarla AŞI KARŞITI kişilerinde bu anlamda daha duyarlı olması gerekmektedir.

Her daim sektörün ortasında ve uygulanmasında sahada olan Yönetici Hemşire Esra ASLAN'ında  aşısını yaptıran ve yaptırmayan kişilerin genel durumu hakkındaki görüşleri ciddi farkları ortaya koymaktadır. Zaman zaman bir araya geldiğimiz Hastane yöneticileri ile yaptığımız istişareler sonucunda aşı yaptıran kişilerin covid olması durumunda daha rahat ve kısa zamanda toparladıkları, aşısını olmayan kişilerin ise büyük oranın yoğun bakım endikasyonlarının olduğunu bilmekteyiz. İstanbul içerisinde Özel Sağlık Kuruluşunda yönetici olarak çalışmakta olan, Ercan ÜRER ve Anıl BIYIK ile yaptığımız değerlendirmelerde de ortaya aynı sonuçlar çıkmaktadır. Dolayısıyla hayatımızı etkileyecek son pişmanlıkların olmamasını istiyorsak zincirleri kırarak bir an önce aşımızı yaptırmalıyız....

Tolga GÜLER