Stres Mide Hastalıklarını Tetikliyor

Stres Mide Hastalıklarını Tetikliyor

Buca Tıp Merkezi Gastroentereloji uzmanı Dr. Göktuğ Faik Önder, toplumda sık görülen ve birbiriyle karıştırılan gastrit ve reflü hastalıkları ve tedavileri hakkında önemli bilgiler paylaştı. Uzm. Dr. Önder, stresin mide hastalıklarına zemin hazırladığını da söyledi.

Günümüzde, sindirim sistemi rahatsızlıkları içinde en sık duyduğumuz ve acaba 'bende de var mı?' diye düşündüğümüz ve devamlı birbiriyle karıştırılan iki önemli hastalık gurubu olan gastrit ve reflü hastalığının gerçekten de toplumda sık görülen hastalıklar olduğunu belirten Buca Tıp Merkezi Gastroentereloji uzmanı Dr. Göktuğ Faik Önder, değişen yaşam şartları, yeme alışkanlıkları, hijyen noksanlığı, toplumdaki hızlı kilo alma eğilimi, yoğun antibiyotik, ağrı kesici kullanımı ve stresin bu iki hastalığın ortaya çıkışını kolaylaştırdığını kaydetti.

Gastrit, mide mukozasının çeşitli etkenlerce oluşturulan bir çeşit yangısıdır. Gastrite neden olan birçok faktör vardır ve bunların içinde en sık görülen ve en önemlisi Helikobakter Pylori (HP) adlı bakterinin oluşturduğu Helikobakter Pylori gastritidir” şeklinde konuşan Uzm. Dr. Önder, şu bilgileri verdi:

SEBEBİ HP BAKTERİSİ
HP (Helikobakter Pylori) ağız yoluyla alınarak midede yerleşen ve burada gastrit olarak adlandırdığımız bir yangıya neden olan, spiral şeklinde bir bakteridir. Hijyen koşullarının düşüklüğü bakteriye maruziyeti artırmaktadır. Toplumumuzun yaklaşık yüzde 80'inin bu bakteri ile enfekte olduğu gösterilmiştir. HP enfeksiyonu, ülser oluşumunda önde gelen faktörlerden biri olarak kabul edilmekle birlikte bu bakteri ile enfekte olan insanların hepsinde ülser oluşmaz. Bakterinin tedavisi üçlü antibiyotik uygulanması ile bakterinin eradikasyonu sayesinde olmaktadır. Ancak ülkemizdeki yoğun antibiyotik kullanımı bu bakteride de direnç gelişimine neden olmuştur ve tedavinin etkinliği yüzde 70-80 civarındadır.”