Medikal Ozon Cihazı Alanında Güvenilir Marka: Cemil Has Medikal

Medikal Ozon Cihazı Alanında Güvenilir Marka: Cemil Has Medikal

Medikal sektörde yakaladığı ivme ve koronavirüs tedavisinde ozon terapinin başarılı olması ile dikkat çeken Cemil Has Medikal, her yıl ürün gamına bir yenisini ekliyor. Cemil Has Medikal Ltd. Şti. Genel Müdürü Cemil Has ile ürünleri ve yeni döneme ilişkin hedefleri konusunda güzel bir röportaj gerçekleştirdik.
 
-          Cemil Bey, ilk olarak firmanızı kısaca tanıyabilir miyiz?
2009 yılında kurduğumuz firmamızda medikal ozon cihazı, ozon sauna ve ozonla hava temizleme cihazı üzerine üretim yapıyoruz. Cihaz üretimimizin yanı sıra Ege Bölgesi’ndeki hastanelere tıbbi cihazların periyodik bakım hizmeti ve Ege Bölgesi dışındaki tıbbi cihazlara da teknik servis hizmeti veriyoruz.
 
-          Cemil Bey bizlere ürettiğiniz cihazlarınızdan bahseder misiniz?
Medikal ozon cihazı üzerinde farklı üretimlerimiz mevcut. Ozon terapinin önemi; son dönemde tüm dünyayı etkisi altına alan ve varyantları nedeniyle kontrol altına alınmakta zorlanılan koronavirüs pandemisinde daha da anlaşıldı. Uzun zamandır yürüttüğümüz ar-ge çalışmalarımız ve bu alanda gerçekleştirilen araştırmaları takip etmemiz sayesinde kurulduğumuz zamandan bu yana ürünlerimizi sürekli geliştirdik. Piyasaya sunduğumuz ilk ürünümüz Salutem medikal ozon cihazı idi. Ardından sırasıyla Fortem ozon sauna, Salutem Plus medikal ozon cihazı, Nova Fresh Air ozonla hava temizleme cihazı ve son olarak da Vetozone ozon cihazımız çıktı. Ürettiğimiz tüm ürünlerimiz yerli üretimdir.
 
-          Fortem Ozon Sauna’nın özelliği nedir?
Fortem ozon sauna ile gerçek far-infared ve su buharlı ozon saunayı tek bir cihazda topladık. Cihazımız aynı zamanda aroma terapi özelliği ile 50 µg’a kadar ozon üretebilen gerçek bir ozon jeneratörüne sahiptir. Fortem Ozon Sauna, tüm bu özellikleri bir cihazda toplayan tek cihazdır. Şık tasarımı ve kolay kullanımı sayesinde de kullanıcılarımızdan tam not aldık.
 
-          Salutem ve Salutem Plus medikal ozon cihazlarınız için neler söylemek istersiniz?
Medikal ozon alanında sektöre sunduğumuz ilk cihazımız olan Salutem’den sonraki dönemde hekimlerimizin ihtiyaçlarını da göz önüne alarak Salutem Plus medikal ozon cihazımızı ürettik. Salutem Plus’un en önemli özelliği Covid-19 tedavisinde kullanılan serum fizyolojik ozonlamaya imkan vermesi… Bu özellik hekimlerimiz için çok büyük avantaj sağlıyor. Cihazımıza ayrıca hassas doz aralığı ekleyerek küçük dozlarda çalışılmasına imkan sağladık. Bunun yanında Salutem Plus’a zamanlayıcı modu, başka bir deyişle timer modu ekledik. Bu mod ile ozon uygulayan uzman süreyi belirleyerek cihazın başından ayrılabilir. Cihaz, belirlenen süre dolduğunda otomatik olarak durur. Son olarak da ozonun olmadığını ve oksijenin bittiğini haber veren bir uyarı sistemimiz var. Bu sistem ile hekim, cihazda ozon ya da oksijenin eksikliğini fark ediyor. Gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra tedaviye devam ediyor. Tüm bu özellikler sayesinde hekimlerimiz ozon tedavisini kolaylıkla uygulayabiliyorlar.
 
-          Cihazlarınızdan bir diğeri ozonla hava temizleme üzerine ürettiğiniz Nova Fresh Air… Bu cihazınızla ilgili neler söylemek istersiniz?
Evet, bu cihazımızla ozonu medikal açıdan değil, genel kullanım açısından değerlendirmek istedik. Ozonun hava temizleme özelliğinden yola çıkarak Nova Fresh Air’ı ürettik. Nova Fresh Air ozonla havayı temizleyerek kalıntı bırakmıyor. Herhangi bir yan etkisinin olmaması ve temizleme sırasında ozon gazı dışında bir maddeye ihtiyaç duymaması sayesinde tüketiciler tarafından yoğun ilgi gördü.
 
-          Cemil Bey ozonun tedavi edici özelliğinin sadece insan sağlığı açısından değil, hayvan sağlığı için de önemli olduğunun farkına varmamızı sağladınız. Bu alanda çıkardığınız yeni ürününüz Vetozone ozon cihazınız için neler söylemek istersiniz?
Evet sizin de dile getirdiğiniz gibi ozon terapi, insan sağlığının yanı sıra hayvan sağlığında da önemli bir yere sahip olduğu için bu alanda da çeşitli ar-ge çalışmaları gerçekleştiriyorduk. Bu çalışmaların sonucunda Vetozone ozon cihazını ürettik. Katıldığımız çeşitli evcil hayvan ve veterinerlik fuarlarında da oldukça yoğun bir ilgi gördük. Cihazımızı kullanan veteriner hekimlerimizin tedavi sonucundan duyduğu memnuniyet bizleri çok mutlu etti. Sonuçta ozonun insan ve hayvan sağlığı açısından sahip olduğu önemin bilinmesi bizler için çok değerli…
 
-          Son dönemde cihazlarınızın kullanımı açısından da bir yeniliğe imza attınız. Salutem ve Salutem Plus için bir uygulama yaptınız. Bize biraz da bundan bahseder misiniz?
Evet, medikal ozon cihazlarımızın kullanıcı dostu olması ve hekimlerimizin dozlama bilgilerine her zaman rahatlıkla ulaşabilmeleri bizim için önem taşıyor. Bu nedenle yine bir ilke imza attık ve ‘Salutem Ozon’ uygulamasını yaptık. Cihazlarımızın kullanımı, yapılabilecek uygulamalar ve doz bilgileri gibi konularda hekimlerimiz ihtiyaç duydukları bilgileri ‘Salutem Ozon’ uygulamasından rahatlıkla edinebilirler. Bu uygulamayla bir eksikliği giderdiğimizin farkındayız. Hekimlerimiz de oldukça memnun kaldılar.
 
-          Cemil Bey, her fırsatta yerli üretimin önemini vurguluyorsunuz. Sizin ve ülkemiz için üretim ne anlam ifade ediyor?
Üretimde yerli olmanın avantajını biz, dolayısıyla müşterilerimiz özellikle son dönemde gördük. Yerli üretim demek, döviz kurundan minimum oranda etkilenmek demek. Bu da elbette fiyatları olumlu anlamda etkiliyor. Ayrıca teknik destek yönünden de hem hızlı hem de ekonomik olunmasını sağlıyor. Biz Cemil Has Medikal olarak medikal cihaz alanında üretilen ürünlerin hem kaliteli hem de yerli olabileceğini gösterdik. Dışa bağımlılığı azaltarak döviz kurunun dalgalanması ile sürekli değişen fiyatların etkisini en aza indirdik. Ar-Ge’den üretime kadar yerli olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.
 
Ozon cihazlarımızı, Türkiye’nin her noktasına teknik servis garantisi ile yolluyoruz. Bu bizim en güçlü olduğumuz yanlardan birisini oluşturuyor. Sektörde Almanya, İspanya ve İtalya’daki bazı firmalar da var ancak bunlar, bizim için rekabette bir sorun oluşturmuyorlar. Çünkü ürünlerimize ve satış sonrası hizmetlerimize güveniyoruz. Bu seviye gelebilmemizi sağlayan da yine yerli üretimdeki gücümüz…
 
-          Sektörünüzde yurt içinde yakaladığınız başarıyı yurt dışına da taşıdınız. Artık yabancı hekimlerin de medikal ozon alanında güvendiği bir markasınız. Bu konuda neler söylemek istersiniz?
Teşekkürler… Sizin de belirttiğiniz gibi yurtdışındaki hekimler de cihazlarımızdan oldukça memnun kaldılar. Medikal ozon cihazı alanında hekimlerimizi bilgi anlamında desteklemek için çeşitli eğitimler düzenliyoruz. Geçtiğimiz günlerde Azerbeycan’da bu eğitimlerden birini gerçekleştirdik. Eğitimler sırasında bizim cihazlarımız kullanıldı. Yurt içi ve yurt dışı eğitimlerde de ön plandayız. Hekimlerimiz de bu eğitimlerden memnun ayrılıyorlar. Onları mutlu görmek bizleri de mutlu ediyor.
 
Şu anda başta AB olmak üzere; Balkanlara ve Orta Doğu ülkelerine ürünlerimizi ihraç ediyoruz. Önümüzdeki dönemde, başta ABD olmak üzere Kuzey Amerika’yı ve Uzakdoğu ülkelerine de açılmayı planlıyoruz. Önümüzdeki dönemde ulusal ve uluslararası pazar payımızı, yeni ürünlerimiz ile daha da genişletmeyi hedefliyoruz.
 


Yazar : Sağlığa Bakış , İçerik Sağlayıcı : Faselis