Cemil Has Medikal, Medikal Ozon Cihazı Alanında Hedefini Büyüttü

Cemil Has Medikal, Medikal Ozon Cihazı Alanında Hedefini Büyüttü

Küresel korona virüs salgınına rağmen firma olarak geçen yılı piyasaya sundukları yeni ürünlerle başarılı bir şekilde kapattıklarını ifade eden Cemil Has Medikal Ltd. Şti. Genel Müdürü Cemil Has, yeni yılda ulusal ve uluslararası pazar paylarını yeni ürünleri ile daha da genişletmeyi hedeflediklerini belirtti. 2021 yılını Sağlığa Bakış Dergisi için değerlendiren Cemil Has, 2022 yılı hedeflerinden bahsetti.  
 
Cemil Bey, öncelikle bize kısaca firmanızdan bahseder misiniz?
Medikal ozon alanında faaliyet gösteren firmamızı 2009 yılında kurduk. Medikal ozon cihazı, ozon sauna ve son dönemde de ozonla hava temizleme cihazı üzerine üretim yapıyoruz. Bunların yanında Ege Bölgesi’nde bulunan hastanelerde tıbbi cihazların periyodik bakım hizmeti ve Ege Bölgesi dışındaki tıbbi cihazlara da teknik servis hizmeti veriyoruz.
 
Cemil Bey, üretimini yaptığınız ürünlerinizden bizlere bahseder misiniz? Firmanız hangi ürünleri piyasaya arz ediyor?
Medikal ozon alanında yaptığımız Ar-Ge çalışmalarımız ile bu alanda birçok cihaz ürettik. Ürünlerimiz medikal ozon cihazı, ozon sauna ve ozonla hava temizleme cihazı olarak üç gruba ayrılıyor. Firmamızın ilk ürünü Salutem medikal ozon cihazı olmuştur. Sonrasında medikal ozon alanındaki gelişmeleri de takip ederek Fortem far infrared ve buharlı ozon sauna, Salutem Plus medikal ozon cihazı, Nova Fresh Air ozonla hava temizleme cihazını ürettik. Son dönemde insan sağlığının yanında hayvan sağlığına da odaklandık. Bunun sonucu olarak Vetozone medikal ozon cihazını tasarladık. Tüm cihazlarımızın yerli üretim olması bizim için ayrı bir gurur kaynağıdır.  
 
Cihazlarınızın her birinin özelliği ve avantajları elbette farklıdır. Okuyucularımıza biraz da özelliklerinden bahseder misiniz?
İlk ürünümüz olan Salutem, medikal ozon alanında ülkemizde adımızı duyuran ve kaliteden ödün vermeden yerli üretimin yapılacağının kanıtıydı. Ürünlerimizi kullanan hekimlerimiz memnuniyeti bizleri yeni cihazlar üretme konusunda cesaretlendirdi. Salutem’in ardından Fortem Ozon Sauna’yı ürettik. Fortem ile far-infared ve su buharlı ozon saunayı tek bir cihazda topladık. Cihazda ayrıca aroma terapi özelliği ile 50 µg’a kadar ozon üretebilen ozon jeneratörüne sahiptir. Şık tasarımıyla da beğenildi. Fortem Ozon Sauna, tüm bu özellikleri bir arada toplayan dünyada tek ozon sauna cihazıdır. Sahip olduğu avantajlar nedeniyle sektörde ilgi odağı oldu, memnun edici geri dönüşler aldık.
 
Ar-Ge sürecine henüz pandeminin ortaya çıkmadığı dönemde başladığımız ve yine 2021 yılında tüketiciye sunduğumuz Nova Fresh Air ozonla havayı temizleyerek kalıntı bırakmıyor. Herhangi bir yan etkisinin olmaması ve temizleme sırasında ozon gazı dışında bir maddeye ihtiyaç duymaması sayesinde tüketiciler tarafından yoğun ilgi gördü.
 
Covid-19 pandemisi ile aynı dönemde piyasaya sunduğunuz medikal ozon cihazınız Salutem Plus’dan bahsetmek istiyoruz biraz da… Cihazınız yurt dışında dahi ses getirdi. Bu başarının arkasında nasıl bir teknoloji var?
Salutem’in kendini kanıtlamasından sonra Ar-Ge çalışmalarına hız vermiştik. Bu çalışmaların sonucunda Salutem Plus’ı piyasaya sunduk. Salutem Plus, sahip olduğu yüksek teknoloji sayesinde hekimlerimize güvenli, kullanıcı dostu ve pratik uygulama sağlıyor. Cihazın en önemli özelliği Covid-19 tedavisinde kullanılan serum fizyolojik ozonlamaya imkan vermesi… Bu özellik hekimlerimiz için çok büyük avantaj sağlıyor. Cihazımıza ayrıca hassas doz aralığı ekleyerek küçük dozlarda çalışılmasına imkan sağladık. Bunun yanında Salutem Plus’a zamanlayıcı modu, başka bir deyişle timer modu ekledik. Bu mod ile ozon uygulayan uzman, süreyi belirleyerek cihazın başından ayrılabilir. Cihaz, belirlenen süre dolduğunda otomatik olarak durur. Son olarak da ozonun olmadığını ve oksijenin bittiğini haber veren bir uyarı sistemimiz var. Bu sistem ile hekim, cihazda ozon ya da oksijenin eksikliğini fark ediyor. Gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra tedaviye devam ediyor. Tüm bu özellikler sayesinde hekimlerimiz ozon tedavisini kolaylıkla ve güvenle uygulayabiliyorlar.
 
Salutem Plus’ı piyasaya sunduktan sonra karşılaştığımız tepkiler çok güzeldi. Beklentimizin üzerinde ciddi bir satış rakamı yakaladık. Bunun yanında yurtiçi ve yurtdışında pek çok ozon terapi eğitiminde cihazımıza yer verildi. Geçtiğimiz yıl Kasım ayında Azerbaycan’da gerçekleştirilen ozon terapi eğitimi bunlara bir örnek… Diğer eğitimlerde olduğu gibi bu eğitimde de ozon uygulamaları cihazımızın üzerinde gerçekleştirildi. Hekimlerimiz bize güvendi. Bu da elbette bizleri çok memnun etti.
 
Cemil Bey medikal ozon cihazlarınızı sade insan sağlığına yönelik değil, ayrıca hayvan sağlığı için de ürettiğinizi görüyoruz. Bu alanda çıkardığınız yeni ürününüz Vetozone ozon cihazınız için neler söylemek istersiniz?
Ozonun katkısı sadece insan sağlığına değil, hayvan sağlığı için de önemli bir tedavi yöntemi… Ozon tedavinin hayvan sağlığı üzerinde, evcil hayvanlardan büyükbaş hayvanlara kadar, çok geniş bir alanda kullanıldığını yaptığımız araştırmalar sonucu tespit ettik. Bundan yola çıkarak Vetozone ozon cihazımızı tasarladık. Geçtiğimiz yıl Eylül ayında gerçekleşen 6.Pet İzmir Uluslararası Evcil Hayvan Fuarı’na katıldık. Ardından Kasım ayında düzenlenen 15.Küçük Hayvan Veteriner Hekimleri Derneği Uluslararası Sürekli Eğitim Kongresi’ne katıldık. Her iki organizasyonda da veteriner hekimlerimizden gördüğümüz ilgiden oldukça memnun kaldık.
 
Cihazlarınızın kolay kullanımı konusuna çok önem veriyorsunuz. Bu konuda son dönemde bir çalışmanız da oldu, değil mi?
Evet, medikal ozon cihazlarımızın kullanıcı dostu olması bizim için önem taşıyor. Cihazlarımızın kullanımı, yapılabilecek uygulamalar ve doz bilgileri gibi konularda hekimlerimiz ihtiyaç duydukları bilgileri ‘Salutem Ozon’ uygulamasından edinebilirler. Şimdilik Android işletim sistemi için hazırladığımız bu uygulamamızı yakında IOS işletim sistemine sahip cihazlardan da kullanabilecekler.
 
Her fırsatta yerli üretimin önemine değiniyorsunuz. Üretimde kilit nokta olduğunu vurguluyorsunuz.
Evet, sizin de belirttiğiniz gibi üretimde yerli olmanın önemi ve avantajı çok büyük… Medikal cihaz alanında üretilen ürünlerin hem kaliteli hem de yerli olabileceğini gösterdik. Dışa bağımlılığı azaltarak döviz kurunun dalgalanması ile sürekli değişen fiyatların etkisini en aza indirdik. Ar-Ge’den üretime kadar yerli olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.
 
Yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da oldukça başarılı bir çizgi yakaladınız. Yabancı hekimlerinde güvendiği bir marka haline geldiniz. Yeni yılda hedefleriniz nelerdir? Bu konuda neler söylemek istersiniz?
Evet, cihazlarımız yurt içinde olduğu kadar yurtdışında da yoğun şekilde talep görüyor. Ozon cihazlarımızı, Türkiye’nin her noktasına teknik servis garantisi ile yolluyoruz. Bu bizim en güçlü olduğumuz yanlardan birisini oluşturuyor. Sektörde Almanya, İspanya ve İtalya’daki bazı firmalar da var ancak bunlar, bizim için rekabette bir sorun oluşturmuyorlar. Çünkü ürünlerimize ve satış sonrası hizmetlerimize güveniyoruz. Şu anda başta AB olmak üzere; Balkanlara ve Orta Doğu ülkelerine ürünlerimizi ihraç ediyoruz. Önümüzdeki dönemde, başta ABD olmak üzere Kuzey Amerika’yı ve Uzakdoğu ülkelerine de açılmayı planlıyoruz. Yeni yılda ulusal ve uluslararası pazar payımızı, yeni ürünlerimiz ile daha da genişletmeyi hedefliyoruz.
 


Yazar : Sağlığa Bakış , İçerik Sağlayıcı : Faselis