Yerli üretimde HB Zechmann yeni ürünü GRYPP ile dikkat çekti

HB Zechmann firmasının sahibi Hasan Börekçi: "GRYPP, koter kaleminin kullanıldığı tüm yerlerde kullanılabiliyor. Buna ek olarak cerrahi doku mühürleme aletlerinin kullanıldığı yerlerde de kullanılabiliyor."

Açık cerrahi ameliyatlar için tasarlanan Grypp, fonksiyonel tasarımı ile cerrahlara büyük kolaylık sağlıyor. Bozok Üniversitesi Doktor öğretim üyesi ve HB Zechmann firmasının sahibi Hasan Börekçi ile ürünleri ve gelecek dönemdeki projeleri üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

 

  • Öncelikle bize biraz kendinizden ve firmanızdan bahsedebilir misiniz?

Genel cerrahi doktoruyum, Bozok Üniversitesi’nde Doktor öğretim üyesi olarak çalışıyorum. Daha öncesinde cerrahi alet tasarımlarım vardı. Bunları Alman Karl Storz firmasına gönderdim. Tasarımların arasında beğendikleri modeller oldu. Sonrasında üniversitemin teknoparkında HB Zechmann Medikal adındaki işyerimi kurdum. Burada Ar-Ge ürünlerimizi üretiyoruz.

 

  • Firmanızda hangi ürünler bulunmaktadır?

Firmamız Ar-Ge odaklı çalışıyor. Geliştirdiğimiz Grypp marka cerrahi mühürleme aletimiz var. Bu ürün ülkemizde kullanılan yabancı birkaç ürünün benzeri. Bu ürünler de cerrahi doku mühürleme yapıyor. Ülkemizdeki yabancı ürünler yaklaşık 3000 TL iken şu an bizim ürünümüz yaklaşık 500 TL. Türk Patent başvurusu yapıldı. Başvurularından ikisi sonuçlandı, üçünün araştırma raporunu bekliyoruz. Sağlık Bakanlığı’ndan onayımız var. Ürünümüze, Avrupa Standartları testleri biyouyumluluk, sterilizasyon, validasyon ve kutulama validasyonu ve EMC LVD dediğimiz Elektriksel Güvenlik Testleri yapıldı. Hepsi de başarılı geçti ve ürünümüzü piyasaya sürdük.

 

  • GRYPP ürününüzden bize bahseder misiniz?

 

“GRYPP aslında bir koter kalemi ama daha ergonomik, daha fonksiyonel ve ilave fonksiyonları da var.”

GRYPP aslında bir koter kalemi ama daha ergonomik, daha fonksiyonel ve ilave fonksiyonları da var. GRYPP, cut ve coag düğmesi ile cerrahların hemen hepsinin kullandığı koter kalemi işlevlerinin hepsini yapıyor. Buna ek olarak koter işlemi yapan uç kısmının altındaki parçası ile açılıp kapanabiliyor ve diseksiyon yapıyor. Bu diğer koter kalemlerinde olmayan bir işlev. Ayrıca bu açılıp kapanan parça ile damar sıkıştırıldığında damarı mühürlüyor. Tüm bu ek özellikleri sayesinde bizim ürünümüz dünyada tek. Bu konuda araştırmamızı da yaptık. Cerrahlar tarafından kullanılan diğer ürünlerin çoğunun koter kalemi işlevleri yok, diseksiyon işlevlerini ise kısmi yapabiliyorlar. Ama bizim ürünümüz hem koter kaleminin tüm işlevlerini hem diseksiyon yani cerrahi dokunun aralanması hem de mühürleme işlevlerinin hepsini birlikte yapıyor. Bu nedenle cerraha operasyon sırasında büyük kolaylık sağlıyor. Örneğin; normal koter kalemleri ile bir kasık fıtığı ameliyatı 45 dakika ile bir saat arasında sürerken, bizim ürünümüz Grypp ile 15-20 dakikada bitirebiliyoruz. Bize çok büyük bir hız sağlıyor. Çünkü cerrahlar bir damarla karşılaştığı zaman koter kalemini bırakıp mühürleme aletini kullanıyorlar, sonra tekrar koter kalemine devam ediyorlar. Bizim ürünümüzü ameliyatın başından sonuna kadar kullanabiliyorsunuz. Tümör çıkarılması, fıtık ameliyatları, karın içi ameliyatların hepsinde ürünümüz kullanılabilir. Şu an GRYPP 1 ve GRYPP 2 var. GRYPP 1’in ucu ince, GRYPP 2’nin ucu kalın.  GRYPP 1’i plastik cerrahi operasyonlar için tasarladım.  Bu operasyonlarda hız kazandırdığı için büyük kolaylık sağlıyor.

 

  • GRYPP ürününün kullanım alanları nelerdir?

GRYPP, koter kaleminin kullanıldığı tüm yerlerde kullanılabiliyor. Buna ek olarak cerrahi doku mühürleme aletlerinin kullanıldığı yerlerde de kullanılabiliyor. Sadece laparoskopik cerrahide kullanılmıyor. Ürünümüz sadece açık cerrahi ameliyatlar için tasarlandı.

 

  • AR-GE sürecini ne kadar sürede tamamladınız?

Yozgat Bozok Üniversitesi teknoparkta Ar-Ge sürecini başlattık, iki buçuk yılda bitirdik. Kırsal bölgedeki üniversitelerde devlet, Ar-Ge girişimlerine güzel destek veriyor. Daha da desteklenmesi lazım ancak ben pozitif olunması gerektiğini düşünüyorum. Kırsal bölgedeki üniversitelerde bu bir artı iken eksilerimiz de var. Örneğin, bize bu konularda yardımcı olacak kalifiye eleman bulamıyoruz. Bir diğer eksik; hammadde tedariklerimiz sıkıntı oluyor. İhtiyacımız olan malzemeyi alıyoruz ancak fark ediyoruz ki bizim istediğimiz gibi değil. Bu aşamada iade süreci zaman kaybına neden oluyor. Bu nedenle Kocaeli, İstanbul, İzmir gibi büyük sanayi merkezlerinde ya da bu merkezlere yakın yerlerde Ar-Ge merkezleri olursa, ülkemiz için çok büyük faydası olacağını düşünüyorum.

 

  • CE belgesini almayı başardınız. Bu başarınızın geri dönüşü nasıl oldu?

Şimdi belgesi ile ilgili bütün testlerimizin hepsi başarılı bir şekilde tamamlandı. Bu süreç hemen hemen bir yıl sürüyor. Ama şunu söyleyebilirim; ürünümüz EMC ve LVD elektriksel testleri tamamen güvenli bir şekilde geçti. Bu test grubunun birisi. Bir diğer grubu sterilizasyon… Kutulama sterilizasyonu validasyonu… Bunları da başarılı bir şekilde geçti. Bir diğeri ürünün biyouyumluluk testi. Bu çok önemli bir test. 5 tane biyouyumluluk testi vardır.  Sitotoksisite, Hemoliz gibi… Bunların hepsini güvenli bir şekilde geçtik.

 

  • HB ZECHMANN firması olarak üretimdeki hedefleriniz nelerdir?
“GRYPP marka ürünümüzün dünyada üreticisi sadece biziz.”

GRYPP marka ürünümüzün dünyada üreticisi sadece biziz. Bu lisanslı bir ürün. Faaliyet ürünlerimizden biri bu… Diğer faaliyet alanımız; makas ve pens gibi cerrahi el aletlerinin temini. Bunların dışında yine medikal sektörüne yönelik projelerimiz var. Bu projelerimizi de önümüzdeki dönemde hayata geçirmeyi planlıyoruz. Ar-Ge’nin her sektörde olduğu gibi medikal sektöründe de çok önemli olduğunun farkındayız. Söz konusu sağlık olunca bizim için Ar-Ge’de hayati önem taşıyor.

 

  • Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

GRYPP, Türk Patent Enstitüsü’nden marka tescilli bir ürün. Benim, Türk Patent Enstitüsü’nde 18 başvurum var. Bu başvurulardan 14’ü tescillendi, 4’ünün araştırma raporu bekleniyor. Tescillenen başvurularımın 4 tanesine ulusal patent, 10 tanesine de faydalı model belgesi olarak tescilini aldım. Akademik kariyerim boyunca üretmeye, inovatif düşünmeye ve Ar-Ge yapmaya çabaladım. Bu çabalarımın da karşılığını almaya başladığımı düşünüyorum. Elbette HB Zechmann olarak önümüzde daha uzun bir yol var. Ama aynı şekilde, üretmek için hevesimiz de var. Şu an GRYPP marka ürünümüz ile yurtdışından getirilen ürünlerin daha işlevselini medikal sektöre sunmuş bulunuyoruz. Gelecek dönemde de yeni projelerimizle yeni ürünlerimizi sektöre sunacağız. Bir ülkenin aydınları ne kadar proje üretirler, hizmet üretmek için çabalarlarsa işte o zaman ileri gideriz. Ben de bu ilke ile hareket ediyor ve çalışıyorum.