Tüm hastalıklar için en kolay ve risksiz tedavi yöntemi: Nöral Terapi

Dr. Muhammed Keliç: "Nöral terapinin amacı dokulardaki fazla olumsuz sinyalleri durdurmaktır."

Tedavisi zor veya dirençli hastalara uygulanan bir tedavi yöntemi olan nöral terapi, geleneksel ve tamamlayıcı tıbba duyulan merak ile birlikte yaygınlaşmaya başladı. Bu alanda çalışmalar yürüten hekimlerden biri de Dr.Muhammed Keliç. Birçok vakada başarılı sonuçlara imza atan Keliç ile nöral terapi hakkında merak edilenleri konuştuk.

 

Nöral Terapi nedir? Vücuttaki hangi değişikliklerden dolayı ihtiyaç duyulur?

Nöral terapi, lokal anestezi ile hastanın ağrısı ve hastalıkların tedavisi için sinir bölgelerine, akupunktur noktalarına, tetik noktalara, dokulara ve yara bölgelerine lokal anesteziklerin enjeksiyonu ile uygulanan bir tedavi yöntemidir. Amaç bu dokulardaki fazla olumsuz sinyalleri durdurmaktır.

 

Basitçe anlatmak gerekirse, tüm dokuların otonom sinir sistemine bağlantıda bulunması gerekiyor. Bir internet ağı gibi hepsi bir merkezden yönetiliyor ancak dıştan veya içten olan, olumsuz dokuları etkileyen bir stres, travma, yaralanma vs. bazı dokularda merkezden yönetilmesi gereken ilişkiyi donduruyor. Bu halde ilişkisi bozulmuş doku, kendi sinyalini yapıyor veya sinyalden mahrum kalıyor. Merkezden yönetmesinden mahrum kalan doku ya kandan gelen beslenmeden mahrum kalır veya kendisi aşırı hassas bir noktaya, dokuya dönüşür. Dolayısıyla hastaya ağrı ve hastalık olarak geri döner.

 

Muhammed Bey, okurlarımıza biraz da nöral terapinin geçmişinden bahseder misiniz? Nasıl ortaya çıkmış ve bu noktaya gelmiş?

Nöral terapi ilk defa 1905’te Einhorn Novocain tarafından keşfedilmiş.  1906’da G.Speiss, yaralı bölgenin Novocain’in bölgesel enjeksiyonu ile büyük oranda düzeldiğini göstermiş. 1910’da Braun Trigeminal, nevraljide sinir çıkış noktalarına procain enjeksiyonu tavsiye etmiş. 1925’te Leriche, Novocain ile ilk gangliyon steelat blokajını yapmış.

 

1925’te Huneke Kardeşler; Schleich, Speiss ve Leriche’in çalışmalarından habersiz lokal anesteziklerin tedavi edici etkisini keşfetmiş. 1940 Hubert Siegen, Novocain ile alerjik fenomenini çalışmak için hayvan deneylerini kullanmıştır. Bu deneyler ile alerjik reaksiyonların sadece antikorların varlığı ile ilişkili olmadığını, aynı zamanda büyük oranda doku hafızasına da bağlı olduğunu kanıtlamıştır.

1940 Ferdinand Huneke’nin alt baldırındaki kaşıntılı bir yara bölgesinde procain enjeksiyonu yapması ile aynı anda hastanın kronik şiddetli ağrılı omuzu iyileşmiş. Bu, ilk gözlenen ve belgelenen ‘Huneke Fenomeni’ veya ‘Yıldırım Reaksiyonu’ olarak tanımlanmış.

Huneke Kardeşler, 1920 yıllarında nöral terapinin etkisinin, otonom sinir sistemi üzerinden doku fonksiyonunu normal hale getirerek etki ettiğini ileri sürmüşlerdir.

 

Nöral terapinin prensipleri nelerdir?

“Vücudun herhangi bir yerinde bozucu uyarılar olursa bu, vücudun dengesini bozar ve tüm vücudu etkiler.”

Otonom veya vegetatif sinir sistemi, bir bütün olarak vücut fonksiyonlarını düzenler ve kontrol eder. Vücut sıvılarında ve periferlerde (sıvı dışı alanlarda) yaygın bir şekilde dağılım gösterir. Bu nedenle, tüm vücutta sağlıklı bir denge sağlar. Ancak vücudun herhangi bir yerinde bozucu uyarılar olursa bu, vücudun dengesini bozar ve tüm vücudu etkiler. Bu nedenle muayenede, tanı ve tedavi yaklaşımında bu bütünsel yapıyı göz önüne alarak hastayı değerlendiririz.

 

Nöral terapi muayenesi nasıl yapılır? Hangi aşamalardan geçer?

Öncelikle hastanın sistemik ve lokomotor sistemi yani hareket kabiliyeti muayene edilir. Buna ilave olarak;

Ağrılı ve hassas bölgeleri (Head Zone),

Adler longer noktaları kontrol edilir

Kipler ve otonom tepki testi yapılır.

 

Nöral terapi hangi rahatsızlıklara uygulanır?

Huzursuz bacak sendromu

Uyum bozukluğu, stres, depresyon

Boyun, sırt ve bel ağrıları

Diz, kalça ve omuz ağrıları

Boyun ve bel fıtıkları

Ankilozan Spondilit (omurlardaki bozukluk)

Fibromiyalji ve kronik yorgunluk sendromu

Kulak çınlaması ve baş dönmeleri

Alerjik hastalıklar, astım ve bronşit

Unutkanlık, nevralji

Eklem şişlikleri tedavisi

Migren ve diğer baş ağrıları

Romatizmal hastalıklar

Zona ve Sedef

 

Bunlara ek olarak, çoğu kez modern tıbbın açıklayamadı ya da adını koyamadığı ve hastanın psikolojik durumu ile ilgili olduğu tüm rahatsızlıklar.

 

Muhammed Bey, nöral terapi nasıl ve ne uyguluyor? Okuyucularımız için konuyu biraz açar mısınız?

Nöral terapi, genelde enjeksiyonla (iğnesiz yöntemler de var) iğne kullanarak sadece anestezik ilaç uyguluyor. Anestetik madde olarak procain veya lidocain uygulanır. Ayrıca bu anestetik ilaçlar serumla sulandırılır.

Tedavinin uygulanmasında belli adımlar takip edilir:

Standart tedaviden önce ağrıyan bölgeye lokal tedavi

Sorunlu bölgeye ait omura yani sinire segmental tedavi

Gangliyon noktaları

Damardan yani intra venöz tedavi

Bozucu alan tedavisi (beyne olumsuz sinyal gönderen hasarlı bölgeler gibi)

 

Peki iyileşmenin gerçekleşmesi için kaç seans nöral terapi gerekiyor?

Hastanın ihtiyacına göre bir seansta 6-7 seansa kadar çıkabilir. Bu hastalığa ve hastanın durumuna göre değişkenlik gösterir.

 

Nöral terapinin yan etkileri var mıdır? Varsa bunlar nelerdir?

Fazla doz aşımında ağızda metal tat ve uyuşma olur. Çok düşük olasılıkla, hipertansiyon ve alerjik reaksiyonlar görülebilir.

 

Muhammed Bey, son olarak nöral terapinin yapılmadığı durumlar var mıdır?

İlerlemiş demans durumlarında, kan sulandırıcı ilaç kullanımında, kanama bozukluklarında, aktif psikotik hastalıklarda, kontrol edilemeyen hipertansiyon ve organ yetmezliğinin son döneminde nöral terapinin uygulanması tavsiye edilmez.

 

Ağrısı kesilmezse ağrıyan bölgenin iyileştirilmesi mümkün değildir.

Herhangi bir ilaca ağrı kesici ilaç karıştırılırsa alerji olma oranı %99,9 oranında düşer. 

 

Dr. Muhammed Keliç

Nöral Terapi

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT)