Kriz Dönemlerinde Hedef Pazar ve OTC Sektörü

OTŞ Kurumsal Danışmanlık Osman Tamer Şahin: "Grubun pazar lideri olan markanın uzun yıllar süren Marka Algısı Yaratma ve Danışman Eğitimine yatırım yapması düzenli büyümesini de sağlamıştır."

Merhabalar, derginin bu sayısı OTC Pazarı üstüne odaklandığı için bana da pazar ve pazarlama üstüne bir inceleme yapma görevi düştü. Yazının kriz üstüne olan kısmını yazmadan önce, 2017-2018 OTC Pazar verilerini adet bazında bir inceleyelim ki yol haritamız olsun.

Öncelikle tüketicinin televizyonlarda ve sosyal medyada en çok karşılaştığı 4 Multivitamin markasına bir bakalım;

Bu markaların temel stratejisi tüketicinin “yoğun gündelik hayatta daha enerjik ve başarılı” olmasını sağlayacak destek ürün oldukları üstüne kurulu, daha önceki yıllarda büyüyen bu pazar adet bazında 2017-2018 döneminde -%1 gibi durağan/küçülen bir pazar haline gelmiş, pazar lideri olan 2 markadan biri satış adetini korumakla kalabilmiş, diğer marka %8 küçülmüş… Multivitamin pazarından küçük bir kesit alan 3. ve 4. markalardan TV/sosyal medya reklamına ağır yatırım yapan ve halen tutundurma aşamasında olan %116 büyürken, pazarlamaya yatırım yapmayan 4. marka %6 küçülmüş

Bu verinin analizini piyasayı yakından takip edenler ve Destek Aileleri Verilerini bilenler kolay yapacaktır.

Adet bazında Multivitamin -%1, Probiyotik -%5, Bağışıklık -%13 daralırken Destek Aileleri %10 Büyümüştür.

Bu Destek Ailelerinin benim tabirim ile “iç güzelliğinin dışa vurumu” pazarındaki büyümesi %53 olmuştur.

Kısaca Analizimiz;

Multivitamin pazar liderleri, piyasa çıkış ve tutundurma pazarlaması ile marka değer ve aidiyet pazarlamasının birbirinden farklı olduğunu anlayamamış, segmantasyonu doğru geliştirememiş, reklam pazarlaması ve internet ile büyümeyi devam ettirebileceklerini hesaplamışlar ama yanılmışlardır. Var olan satış kanalları yani eczanelerini efektif kullanamamışlardır.

Haberin devamı için dergimizi temin edebilirsiniz.

Osman Tamer ŞAHİN

OTŞ Kurumsal Danışmanlık

OTC Kriz Dönemlerinde Hedef Pazar ve Pazarlama Stratejisi