İAÜ, ‘DİPLOMALI’ DİŞ PROTEZ TEKNİKERLERİ YETİŞTİRİYOR

Yrd. Doç. M. Baki Velibeyoğlu, diş hekimlerine yardımcı olabilecek, laboratuvar aşamalarını yürütebilecek nitelikli teknik elemanlar yetiştirerek bu alandaki ihtiyacı karşıladıklarına vurgu yapıyor.

Üniversiteye girmeye çalışan milyonlarca gencin hayallerini süsleyen birçok bölüm var. Bu bölümler içinde öne çıkan ‘diş protezteknolojileri’ programı da sağlık alanında önemli bir ihtiyacı gideriyor ve uzmanlaştığı alanda diş hekimlerinin en önemli yardımcıları olarak dikkat çekiyor. İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ), ‘Diş Protez Teknolojileri Programı’ ile diş hekimi ile koordineli şekilde hastalara ihtiyaç duyulan ağız içi protezlerin yapımını sağlayacak ve laboratuvar aşamalarını yürütüp sonuçlandıracak nitelikli teknik personel yetiştiriyor. İAÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Diş Protez Teknolojileri Programı Başkanı Yrd. Doç. M. Baki Velibeyoğlu, diş protezlerini hazırlayacak teknik elemanların diş hekimleri için önemli bir destek sunduğuna dikkat çekiyor.

Diş Protez Teknolojileri Programının diş hekimlerine yardımcı olabilecek, laboratuvar aşamalarını yürütebilecek teknik elemanlar yetiştirmeye odaklandıklarını belirten Yrd. Doç. Velibeyoğlu, bunun dişalanındaki nitelikli ve diplomalı diş teknisyeni ihtiyacını gidereceğinin altını çiziyor ve “Diplomasız diş teknisyenlerinin çalışması ve laboratuvar açmasının önü, çıkarılan yönetmeliklerle kapanmıştır. Bu nedenle, laboratuvarlarda sağlık alanında çalışmalar yürütecek meslek yüksekokulu mezunlarına çok fazla ihtiyaç duyulmaktadır” diyor.

Yrd. Doç. Velibeyoğlu, diş protez teknolojileri bölümünü tercih eden öğrencilerin; diş hekimi tarafından planlanan tedavi şekline göre hastadan elde edilen ölçü model ve kayıtlar üzerinde meslek bilgisinin gerektirdiği kurallara bağlı kalarak çene ve yüz bölgesine uygulanan hareketli, sabit diş ve çene protezlerinin laboratuvar çalışmalarını yapabilecek düzeyde bir eğitim altyapısı ile donatıldığına vurgu yapıyor.

Yrd. Doç. M. Baki Velibeyoğlu, Diş Protez Teknolojileri Programı’nın diş hekimi tarafından planlanan tedavi şekline göre hastadan elde edilen ölçü model ve kayıtlar üzerinde meslek bilgisinin gerektirdiği kurallara bağlı kalarak çene ve yüz bölgesine uygulanan hareketli, sabit diş ve çene protezlerinin ve ortodontik apareylerin laboratuvar çalışmalarını yapabilecek öğrenciler yetiştirdiğine vurgu yapıyor.

DİŞ PROTEZLABORATUVARI, ÖĞRENCİLERİN HİZMETİNDE

Yrd. Doç. M. Baki Velibeyoğlu, İstanbul Aydın Üniversitesi’nde son teknolojiler ile donatılmış laboratuvarlarda çalışma imkanı ile birlikte üniversitedeki diş protez laboratuvarının en geniş araç gereç parkını (laboratuvar içerisinde bulunan tüm cihazlar ve sistemler) öğrencilere sunduğunu belirtiyor. Yrd. Doç. M. Baki Velibeyoğlu, üniversitenin sunduğu imkanları şöyle sıralıyor: “Meslek dersi hocalarının özel ilgileri ve program başkanının koordinatörlüğünde müfredat dışında son sömestır içerisinde diğer okullarda yapılmayan 5 eğitim kursu ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir. Örnek olarak müfredat içerisinde diğer okullarda 1 üye metal porselen çalışması yapılabilirken, okulumuzda 7 üye metal-porselen, ekstra olarak 1 üye zirconia-porselen ve porselen-köprü yaptırılmaktadır. Diğer meslek derslerinde de aynı farklılıklar mevcuttur.”

KARİYER OLANAKLARI

Diş protez teknolojileri alanının öğrenciler için ideal bir çalışma ortamı sunduğuna dikkat çeken Yrd. Doç. M. Baki Velibeyoğlu, diş protez teknolojileri konusunda uzmanlaşarak mezun olan öğrencilerin çalışma alanlarına ilişkin şunları söylüyor: “Mezunlar diş protez laboratuvarlarında çalışabilirler. Diş hekimliği ekipman ve malzemelerini pazarlayan şirketlerde görev alabilirler. Diş hekimliği ve diş protez teknikerliği ürünlerini pazarlayan şirketlerde demonstratör olarak rol üstlenebilirler.

Sağlık Bilimleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde 2 yıllık eğitim veren Diş Protez Teknolojisi Programı, YGS-2 puan türü ile öğrenci alırken, eğitimlerini akşam almak isteyenler için ikinci öğretim modeli desunuluyor. Bölümden mezun olan öğrencilerin DGS ile Sağlık Yönetimi Programı’na geçiş imkanı da bulunuyor.