Hastane projelerinde ACENDIS güvencesi

ACENDIS Kemal Durukan
Kemal Durukan: "Talip olduğumuz tüm projelerde; hastanenin konusuna göre ihtiyacı olacak tüm son teknoloji tıbbi ekipmanları sağlamaktayız."

1995’te Almanya’nın Hannover şehrinde kurulan, yüzlerce başarılı hastane projesini hayata geçiren; planlama, finansman, satınalma, kurulum, servis ve eğitim çözümleri ile dünyanın birçok ülkesinde faaliyet gösteren ACENDIS’in Başkan Yardımcısı ve Yönetim Direktörü Kemal Durukan ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

 

Kemal Bey, öncelikle sizi tanımak isteriz.

Üsküdar doğumluyum. Yüksek tahsilimi “The University of South Bank”te Londra’da “Mechanical & Design Engineering” (BSC) ve “Polymer Science & Production Technologies” (MSC) dallarında yaptım. 1988 senesinde, hastane sağlık yatırımları alanında çalışmalara başladım. 31 senedir sağlık alanındaki hastane yatırımları konusunda çalışmalarımı aralıksız devam ettirmekteyim. 1995 senesinde Almanya’da ve sonrasında 1997 senesinde Türkiye’de Hasan Şahin tarafından, amacı Anahtar Teslimi Hastane Projelerinin gerçekleştirilmesi olarak, kurulan ACENDIS Firması ile yollarımız 2000 yılında keşişti. Tecrübe, bilgi ve yurt dışı imkanlarımızı birleştirme ile birlikte yolumuza devam etme kararı aldık. Başlangıçta uzun bir süre Projeler Direktörlüğü, sonrası İdari Direktörlük ve hali hazırda Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttüm. Bu 20 senelik birlikte çalışma süremiz içerisinde 200’ün üzerinde hastane projesini ACENDIS bünyesinde ekip desteğiyle birlikte gerçekleştirdik. Son yedi sene içerisinde ACENDIS’in faaliyet alanlarını geliştirerek, hızlı gelişecek pazarlar olarak gördüğümüz; Çin, Afrika ve Ortadoğu bölgelerinde ACENDIS ofislerini kurarak yurt dışı projelerinde de önemli imkanlar sağlamayı başardık. Bu bölgelere ilaveten Balkanlar ve Azerbaycan bölgelerini de katarsak, bölgelerin toplamında 25 adet hastane projesini son yedi senede gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz.

Yurtiçi ve yurtdışı hastane projelerinizden bahsedebilir misiniz? Projelerinizde ne tür tıbbi ekipman ve teknolojileri yer alıyor?

ACENDIS olarak özellikle senelerdir özel sektör hastane yatırımları konusunda faaliyet göstermekteyiz. 2018 senesi içerisinde ülkemizde yaşanan ekonomik daralma, sorunlar ve dövizin tavan yapmasıyla yavaşlayan yeni yatırımlar nedeniyle yurt dışındaki projelerde çalışma ağırlığımızı artırdık. Özellikle hızlı gelişen Afrika, Orta Doğu ve Çin pazarlarına yöneldik. Hindistan pazarını da yakın gelecekte yükselen bir değer olacağından yakından incelemekteyiz.

Talip olduğumuz tüm projelerde; hastanenin konusuna göre ihtiyacı olacak tüm son teknoloji tıbbi ekipmanları sağlamaktayız. Bu ekipmanların kurulumlarını ve kullanıcı eğitimlerini icra edecek, garanti sonrası servis/bakım hizmetlerini anlaşmalar dahilinde yürütecek geniş bir ekibe ve üreticilerle iyi ilişkilere sahibiz.

ACENDIS’in hastane projelerindeki avantajlı konumu nedir?

ACENDIS ile çalışmanın en büyük avantajı; müşterilerine yatırımları için Almanya üzerinden yatırımcı ve ihracatçı kredilerini sağlamasıdır. Bu yatırım kredilerinin maliyetleri çok düşük olup, geri ödeme vadeleri uzun ve çoğu zaman kredilerin temininde herhangi bir yerel banka garantisi ve ipotek gerektirmemesidir. Diğer büyük bir avantaj ise 25 senelik tecrübeli ve deneyimli bir ekibe sahip olmasıdır.

Tıbbi cihaz sektöründe 2019 yılı için ekonomik öngörülerinizi paylaşabilir misiniz?

2018 senesi zor geçmiş olup, 2019 senesinde de zor bir yol haritası görüyoruz. Hastane ekipmanlarının çok büyük bir kısmı ithalat yoluyla ülkemize geldiği için döviz kurlarındaki aşırı artışlar ve de yerel bankaların yüksek faiz oranları yatırımcıları ürkütmektedir. Çünkü yatırımları döviz ve yüksek maliyetli TL olarak yapmak ve hastanelerin çalışmaları sırasında güncel ihtiyaçları olan sarf malzemelerin çoğunu dövize endeksli ithal mallardan sağlamaları gelir-gider dengelerinde büyük açıklar oluşturmaktadır. Dolayısı ile yurt dışına bağımlılığı fazla olan bu mal ve malzeme teminindeki olumsuzlukların kalkması için devletçe ve milletçe döviz ve banka faizlerinin düşürülmesindeki çalışmalara büyük destek verilmesi gerekmektedir. Zaten devletimiz gerçekleştirdiği şehir hastaneleri projeleriyle hem milletimize büyük bir kolaylık ve imkan sağlamış, hem de büyük bir finansal yükü milletimiz için üzerine almıştır. Özellikle 2019 senesi boyunca dövizin ve yerel banka yatırımcı kredi faizlerinin aşağı çekilmesi ülke ekonomisini rahatlatacak ve önünü açacaktır. Muhakkak önümüzdeki iki sene içerisinde bu ivmeyi yakalamamız gereklidir. Temennim de bunu görmektir.