Kent Onkoloji Merkezi İle Tedavide Yeni Bir Dönem

Kent Onkoloji Merkezi İle Tedavide Yeni Bir Dönem

Yalnızca üniversite ve eğitim hastanelerinde verilebilen üst düzey tanı ve tedavi hizmetlerini sunma iddiasıyla 2004 yılında hizmete açılan İzmir Kent Hastanesi, çok kısa bir zamanda hedefinin ötesine geçti.

Çoğu akademik ünvanlı uzman hekim kadrosuna, ileri teknolojiye sahip Kent Hastanesi, organ nakli programlarıyla, by passtan aort cerrahisine, her türlü beyin tümörü, kanser ameliyatlarına kadar gerçekleştirilen ‘özellikli ameliyatlar’ ile iddiasını güçlendirerek sürdürdü.

Kent, şimdi de çok büyük iki yatırımla sağlık sektörünün önemli bir aktörü olduğunu bir kez daha ilan ediyor.

Çiğli’deki Kent Hastanesi ve Alsancak Tıp Merkezi’nden sonra Kent Sağlık Grubu çok yakın zamanda arka arkaya hizmete açılacak Bayraklı Tıp Merkezi ve Onkoloji Merkezi ile büyürken, ABD’nin onkoloji alanında önde gelen sağlık kuruluşlarından Houston Methodist Hospital ile imzaladığı eğitim ve iş birliği anlaşması ile yine gündemde.

Bu önemli gelişmeler ile ilgili olarak Kent Sağlık Grubu CEO’su Dr. Ruşen Yıldırım sorularımızı yanıtladı.

Kent Hastanesi çok kısa sürede hem büyüdü hem de uluslararası oldu. Bize bu gelişme ve büyümeyi anlatır mısınız?
 
Mevcut hastane binamız 22 bin metrekare kapalı alana sahip. Ek bina ile kapalı alan 40 bin metrekareye, yatak kapasitesi de 350’ye çıkacak. Bu ciddi bir büyüme. Onkolojide tanı ve tedavi taleplerinin her geçen gün artması yüzünden yeni yatırımı da bu büyüyen ihtiyacı göz önüne alarak planladık. Maalesef her gün daha fazla kanser tanısı alan hasta var. Tedavi süreci uzun, mevcutlar yetmiyor. Ege Bölgesi’nde de çok ciddi sayıda hasta var. Onkoloji tedavileri Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) anlaşmalı hizmetler grubunda yer alıyor. Bu merkez, Türkiye’nin en kapsamlı onkoloji merkezlerinden biri olacak. Aynı anda 45 hastaya kemoterapi verebilecek bir ünite olacak. Hastalarımız ileri teknoloji tanı ve tedavi cihazlarıyla donatılmış radyoterapi ve nükleer tıp bölümlerimizde kendilerini iyi hissedecekleri konforlu bir ortamda tedavi görecek.

Kent Onkoloji Merkezi’nin teknolojik alt yapısı hakkında bilgi verir misiniz?
Her türlü kanser tedavisinde kullanılacak 2 adet radyoterapi cihazıyla hizmet vermeye başlayacağız. İzmir ve Ege’de bulunmayan gamma knife adında özellikle beyin kanserlerinde kullanılan ışınlama cihazı merkezimizde yer alacak. Bu alanda sadece bölgenin değil Türkiye’nin beyin kanseri tedavi merkezi haline gelmek istiyoruz. Nükleer Tıp Bölümümüzde radyoaktif iyot odaları devreye girecek, SPECT-CT, PET-CT ve Galium, Lutesyum gibi en son teknolojilerin kullanıldığı radyo izotop tanı ve tedavi yöntemleri kullanılacaktır.  Radyasyon onkolojisi bölümümüzde 2 True beam linac ve Gamma Knife cihazlarının yanı sıra Brakiterapi de yer alacak.

ABD’nin onkoloji alanında önde gelen sağlık kuruluşlarından Houston Methodist Hospital ile eğitim ve iş birliği anlaşması yaptınız. Bunun kapsamı ve önemi nedir?
Özeti; Kent Onkoloji Merkezi’ne Houston Methodist modelini ve deneyimlerini getireceğiz. Bu anlaşma çerçevesinde Medikal Onkoloji (kemoterapiler), Radyasyon Onkolojisi (ışın tedavileri) ve Nükleer Tıp (PET CT, radyoizotop tanı ve tedavileri) ve Onkolojik Cerrahi alanlarında her iki kuruluşun hekim ve uzmanları birlikte çalışacaklar. Onkoloji hizmetleri sunumunda iki kuruluş ortak tedavi protokolleri geliştirmeye, kalite standartları oluşturmaya, doktor, fizikçi, hemşire ve yönetici eğitimleri sağlamaya yönelik çalışmalar yapacak. Uzmanlar karşılıklı olarak birbirlerini ziyaret edecek, eğitim ve değerlendirme faaliyetleri gerçekleştirecek. Amaç onkoloji alanındaki son gelişmeleri yakından incelemek, tanı ve tedavilerdeki en son metot ve yöntemleri uygulamaktır. Hedefimizde ABD’nin önde gelen merkezlerinde hastalara ne yapılıyorsa aynısını Kent Hastanesi Onkoloji Merkezi’nde hastalarımıza sunmak var.

Hastalarınızın Houston Methodist Hospital uzmanlarına nasıl ulaşacak?
Günümüzde hastaların en çok merak ettikleri konu kendilerine uygulanan tedavilerin en son araştırma ve gelişmelere paralel bir tedavi olup olmadığıdır. Bu amaçla kimi hastalar büyük masraflarla ABD’deki hastanelere giderek bu sorunun cevabını almaya çalışmaktadır. Hem zaman hem de ciddi maddi kayba yol açan bu uygulamanın çok kolay bir alternatifi Kent Onkoloji Merkezimizde uygulanmaya başlayacak. İsteyen hastalara tanı ve tedavileri için dünyanın bu alanda sayılı merkezlerinden birisi olan Houston Methodist Hospital ile gerçek zamanlı video konferans aracılığı ile hastalıkları hakkında tanı ve tedavi konusunda ikinci görüş alma olanağı sunulacak.

Kanser merkezinizin tanıtımında ‘multidisipliner yaklaşım”ı vurguluyorsunuz. Bundan neyi anlamalıyız?
Kanser tanısı almış hastaların tedavilerinin planlanmasında tümör konseyleri stratejik bir öneme sahip. Bu konseyleri farklı uzmanlık alanlarındaki hekimler bir araya gelerek oluşturuyor. Bu uzmanların görüşleri tartışma ve değerlendirmeleri sonucunda daha doğru kararların alınması ve tedavinin planlanması sağlanmaktadır. Bizde de bu sistem uygulanacak, ayrıca Kent’in konseyleri Houston Methodist Hospital Tümör Konseyleri ile birlikte değerlendirmelerde bulunacak.”

Kent Onkoloji Merkezi’nde farklı başka uygulamalarınız olacak mı? 
Evet, bunlardan biri ‘Hasta navigatörü’ (hasta kanser danışmanı) uygulaması. Navigatörler hasta ile doktor arasında bir köprü görevi de görecek. Şöyle ki; hasta navigatörü hasta ile her zaman el ele, hastanın bu karmaşık sistemler arasından geçerken onun en büyük yardımcısı, arkadaşı ve rehberi olacak. Hastalarımız Hasta Navigatörlerine cep telefonu ile ulaşabilecek ve her türlü tıbbi sorunlarını aktarabilecekler. Hasta Navigatörlerimiz bu eğitimlerini Houston Methodist Hospital uzmanlarından alacak ve uygulayacaklar.

Kent Tıp Merkezi Bayraklı hakkında da bilgi verir misiniz?
Kent Sağlık Grubu, artık İzmir’in yeni cazibe merkezi Bornova- Bayraklı bölgesinde. Kent Tıp Merkezi Bayraklı ile adı tıp merkezi olsa da burası bir butik hastane özelliğinde olacak. Kıbrıs Şehitleri’ndeki Kent Alsancak Tıp Merkezimiz gibi. 10 yataklı merkezde laparoskopik ameliyatlar, her branşta günü birlik ameliyat kapsamındaki müdahaleler yapılacak. Kadın doğum, ortopedi, göz bu cerrahi branşlardan bazıları. Kent Sağlık Grubu’nun güçlü hekim kadrosu yeni isimlerle güçlenecek. Grubun amiral gemisi Çiğli’deki hastanede görev yapan çoğu akademisyen hekim Bayraklı’da da dönüşümlü olarak hastalarına hizmet verecek. Hastalar bir hastaneden alabilecekleri çoğu hizmeti buradan alabilecek. Merkezin biyokimya laboratuvarlarından, yüksek teknolojik donanımlı radyoloji bölümünden ve ameliyathanelerinden konuk hekimler de hastaları için yararlanabilecek.