NHP İlaçtan Böbrek Taşlarına 'Gilaburine' Formülü

NHP İlaçtan Böbrek Taşlarına 'Gilaburine' Formülü

Gilaburu bitkisinin meyvelerinden elde edilen ve böbrek taşı rahatsızlığı olanlar için iki yıllık Ar-Ge çalışması sonrasında üretilen Gilaburine, eczane raflarındaki yerini almaya başladı. Marmara, Ege, İç Anadolu ve Akdeniz Bölgeleri’ndeki eczanelerde ürünün satıldığı bilgisini veren NHP İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Bayram Gökyer, 2018 sonuna kadar Türkiye’nin her bölgesinde hastalara ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Destekleyici ve koruyucu tıp uygulamalarına olan ilginin her geçen gün artması, birçok endemik bitki türüne ev sahipliği yapan Anadolu coğrafyasında, doğal ürünlere olan ilgiyi de artırıyor. Hastaların şifa bulmak amacıyla kullandığı doğal ürünler yoğun talep görürken; sektöre yeni bir soluk getiren NHP İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş., iki yıllık Ar-Ge çalışması sonucu ürettiği ‘Gilaburine’ ile böbrek taşı rahatsızlığı olanların tedavilerine destek oluyor. Gilaburine’nin Marmara, Ege, İç Anadolu ve Akdeniz Bölgeleri’ndeki eczanelerde bulunduğunu aktaran şirketin Genel Müdürü Bayram Gökyer, 2018 sonuna kadar ürünü Türkiye’nin her bölgesine ulaştırmayı hedeflediklerini söyledi.

Bitkisel ürünlere dayalı tamamlayıcı tedavilerin son yıllarda önem kazandığına dikkat çeken Gökyer, “Hastalıkların tedavisinde, doğal ürünlerin kullanımı bilimsel olarak kabul edilmiş durumda. Aslında birçok ilacın kökeni, bitkilere dayanıyor. Ancak bunların şifa olabilmesi doğru yöntemlerle ve uygun koşullarda üretilmesine bağlı. Bu da sektöre ciddi sorumluluklar yüklüyor çünkü bu kolay bir iş değil” diye konuştu.
 
İHTİYAÇTAN DOĞDU
Gilaburine’nin de önemli bir ihtiyaçtan ortaya çıktığını aktaran Gökyer, “Böbrek taşı, kronik ve bazı durumlarda çözümsüz bir rahatsızlık. Taşın giderilmesi için kimi zaman ameliyatla kimi zaman da lazerle hastaya müdahale ediliyor. Sonrasında ise bol sıvı tüketimi yapılması tavsiye ediliyor. Ancak bu kesin bir çözüm oluyor mu? Maalesef hayır çünkü genetik yatkınlık ve beslenme alışkanlıkları, böbrek taşının yeniden oluşmasını tetikleyebiliyor. Bu durum alternatif ürünlerin kullanımını ortaya çıkarıyor” ifadesinde bulundu.
 
ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİ
Bu noktada böbrek taşı tedavisinde yardımcı olacak bir ürüne ihtiyaç bulunduğunu aktaran Gökyer, “Gilaburu bitkisinin meyvelerinin en önemli özelliği, böbrek taşı rahatsızlığı olanlara iyi gelmesi. Biz de buradan hareketle iki yıl önce bir çalışma başlattık. Böylece hem partner şirketimiz bünyesinde hem de Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ne bağlı Teknoparkta yürüttüğümüz araştırmalar sonucunda bu bitkinin ekstraktından elde ettiğimiz Gilaburine isimli ürünü ortaya çıkardık. Bu ürün, üniversite sanayi işbirliğine de güzel bir örnek oluşturdu” dedi.
 
YÜZDE 100 DOĞAL
Ürünün, böbrek taşının vücuttan idrar yoluyla atılmasında büyük kolaylık sağladığını hatırlatan Gökyer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gilaburine, aynı zamanda taşın, düşme esnasında sebep olduğu ağrı ve enflomasyonu gideriyor. Anti-mikrobiyal özelliğiyle ürün, böbrek taşı düşmesine bağlı olarak gelişebilen idrar yolu enfeksiyonlarını da gideriyor. Ürünün yüzde 100 doğal olması ise vücudun sağlıklı kalması için büyük önem taşıyor.”