Kadınlarda Sık Uygulanan Estetik Operasyonlardan Biri: Labioplasti

Kadınlarda Sık Uygulanan Estetik Operasyonlardan Biri: Labioplasti

Genital estetik operasyonları tüm dünyada ve ülkemizde özellikle 2000’li yılların başlarından itibaren hızla yayılmaya başladı. Bu operasyonlar arasında labioplasti yani iç ve dış dudak estetiği, doğum dikiş izlerinin düzeltilmesi, vajina daraltma, büyük dudaklara yağ dolgusu, G noktası büyütme ve genital renk açma gibi işlemler yer alıyor.

Özellikle son yıllarda lazer vajinal rejuvenasyon, genital radyofrekans ve genital PRP gibi cerrahi dışı işlemlerin de uygulama alanına girmesiyle operasyonların popülerliği daha da artmış durumda.

Genital estetik ameliyatları içinde ilk sırayı alan ‘Labioplasti’ operasyonlarını, son 15 yılda 3000’den fazla farklı cerrahi uygulamayı gerçekleştiren ve bu alanda uluslararası düzeyde eğitimler veren Op. Dr. Süleyman Eserdağ ile görüştük.

"Doğru teknikle ve tecrübeli cerrahlar tarafından yapılan genital bölge estetik operasyonlarındaki hasta memnuniyet oranı oldukça yüksektir."

Süleyman Bey, öncelikle biraz kendinizden bahsedebilir misiniz? Bu alana nasıl yöneldiniz?
Jinekolog hekim olmama rağmen, klasik jinekolojiden farklı bir yol izleyerek tamamıyla genital estetik ya da halk arasındaki tabiri ile ‘vajina estetiği’ ve vajinismus başta olmak üzere cinsel tedaviler üzerine çalışmaktayım. Avrupa Seksoloji Federasyonu (EFS) tarafından 2014 yılında ‘Fellow’ (Akademi üyeliği) unvanını da aldım. Genital bölge ile ilgili pek çok estetik ameliyatı ve teknoloji bazlı tedavileri hem kozmetik hem de fonksiyonel amaçlarla uygulamaktayım.

Genital bölge estetik ameliyatları ilk defa ABD’de başlayarak, tüm dünyada ve ülkemizde yeni yeni filizlenmeye başladı. Şanslıydım; ABD ve Avrupa’da bu alanda çalışan pek çok uzman ile ortak çalışma fırsatım oldu. 2015 ile 2017 yılları arasındaki dönemde estetik alanında dünya lideri, İrlanda merkezli ECAMS (Avrupa Koleji Estetik Tıp ve Cerrahisi) fakültesinde ‘genital estetik bölümü başkanlığı’ ve ‘uluslararası eğitimciliği’ görevlerinde bulundum. Türkiye’de ve tüm dünyanın farklı bölgelerinde hekimlere vajina estetiği uygulamaları ile ilgili uluslararası kurslar düzenledim. Genital estetik ve cinsel terapiler üzerine eğitimlerimi, 2017'de kurduğum ‘International Society of Aesthetic Genital Surgery and Sexology (ISAGSS) Derneği adı altında düzenlemeye başladım. Bu sayede ISAGSS’da kısa sürede bu alanda dünyadaki en itibarlı kuruluşlardan birisi haline geldi.

Süleyman Bey, Labioplasti ne demektir? Biraz açıklar mısınız?
Labium=Dudak, -plasti=estetik ameliyat anlamına gelir. Labioplasti vajen girişinde normalden iri, geniş, kırışık ve sarkmış durumlarındaki genital iç dudakların kesilerek estetik olarak küçültülmesi ameliyatlarına verilen isimdir. Aslında bu terim dışta yer alan, üzeri tüylerle kaplı büyük dudaklara yapılan operasyonları da içerir. Ancak dış dudakların estetik olarak düzeltilmesi çok daha nadir yapıldığından ötürü, daha sıklıkla içteki küçük dudak estetiği anlamında kullanılmaktadır. ‘Labia minoraplasti’ veya ‘nimfoplasti’ gibi isimlerle de anılır.

Bu tür ameliyatlar için hasta talebi nasıl, yoğun mu?
Genital bölge estetik ameliyatları
Amerikan Plastik Cerrahi Derneği istatistiklerine göre tüm estetik ameliyatlar arasında, en hızla artan trende sahip! Bu alanda ise birinci sırayı iç dudak estetiği ameliyatları, ikinciliği vajina daraltma (vajinoplasti) operasyonları alıyor.

Neden bazı kişilerde iç dudaklar normalden büyüktür? Bunu bir sağlık problemi midir?
İç dudakların normalden iri ve geniş olması çoğunlukla doğuştan gelen bir durumdur. Özellikle ergenlik dönemindeki hormonal değişiklikler ile birlikte artmaktadır. Bu durum aslında bir hastalık değil, sadece kişiden kişiye değişen anatomik bir çeşitliliktir. Bazı kişilerde mantar enfeksiyonu, kaşıntı veya sürtünme gibi nedenlerle kronik tahrişlere, genetik nedenlere bağlı olarak iç dudaklar normalden geniş yüzeyli, iri, sarkık veya kırışık olabilir. Kas gelişimi için androjen hormonu alınması da labial irilik sebebidir. Ayrıca dudakların çekilerek gerilmesi, vajinal doğumlar da diğer nedenler arasındadır.

Labioplasti ameliyatları hangi amaçlarla yapılır? Sağlık açısından önemi nedir?
Her şeyden önce estetik görünüm amacıyla yapılmaktadır. Kişilerde özgüven artışına neden olur, partnere karşı utanma hissini giderir ve böylelikle cinsel ilişkideki konsantrasyonu arttırır. Diğer taraftan işlevsel yararları da bulunmaktadır. Dar pantolon, bikini, tayt gibi giysilerin giyimindeki rahatsızlıkları ortadan kaldırır. Hijyenik açıdan yararlar sağlar: O bölgenin sürekli ıslaklığına bağlı koku, sık enfeksiyon sorunlarının giderilmesi gibi.

Labioplasti ameliyatları sonrası cinsel ilişkideki haz azalır mı?

Hayır azalmaz. Hatta kendi gözlemlerime göre; operasyon ile fazla dokuların çıkarılması ve pozitife dönen beden algısı ile cinsel ilişkideki konsantrasyon ve hazzı olumlu yönde etkilediğini de söyleyebilirim.
 
Daha önceden doğum yapmamış kadınların labioplasti operasyonu olması sakıncalı mıdır?
Hayır.  Genç kızlar ve daha önce doğum yapmamışlar labioplasti ameliyatı olabilirler, hiçbir sakıncası yok. Labioplasti ameliyatı gebelik için asla bir engel oluşturmaz. Bu operasyonu olanlar ileride her kadın gibi hamile kalabilir, rahatlıkla normal doğum yapabilirler. Ayrıca genç kızlar için de bir sakınca yoktur çünkü labioplasti ameliyatları sırasında kızlık zarı asla zarar görmez.

Labioplasti ameliyatlarında hangi anestezi yöntemleri kullanılmaktadır?

Lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) eşliğinde yapılabilmektedir. Ancak özellikle ağrıya tahammülü düşük olan hastalarda hafif bir uyku anestezisi (sedasyon) veya genel anestezi ile de operasyon yapılabilmektedir.

Labioplasti ameliyatları ortalama ne kadar sürer?
Labioplasti operasyonları ortalama olarak 1-1,5 saat kadar sürmektedir. Labioplasti operasyonları ile eş zamanlı olarak klitoris üzeri deri katlantılarının çıkarılmasını da mutlaka önermekteyim. Buna ‘klitoral hudoplasti’ adı verilmektedir. Klitoral hudoplasti olmadan yapılan labioplasti, klitoris üzeri bölgenin çıkıntılı hale gelmesine neden olabilir. Bu da istenmeyen bir görünümdür.

Aynı seansta başka estetik operasyonlar da yapılabilir mi?
Evet. Labioplasti ile aynı seansta vajina daraltma, genital bölge yağ dolgusu, lazerle renk açma, doğum dikiş izlerinin giderilmesi (penineoplasti) operasyonları da yapılabilmektedir.

Labioplasti ameliyatının riskleri var mıdır?
Genital estetik operasyonları
güvenli ve tecrübeli ellerde yapıldığı takdirde her ameliyatta olan enfeksiyon ve kanamaharicinde herhangi bir risk yoktur. Ameliyat sonrası dönemde hastaların kendileri tarafından yapılan pansumanlar enfeksiyon gelişme riskini azaltmakta ve iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Son olarak, operasyonu düşünenlere ne önerirsiniz?
Öncelikle bu konuda çalışan hekimlerin ülkemizde oldukça az sayıda olduğunu belirtmeliyim. Operasyonu düşünen hastalar sorun yaşamamak için öncelikle iyi bir araştırma yapmalıdırlar. Daha sonrasında yapılacak basit bir jinekolojik değerlendirme ile doktorlarından her türlü bilgiyi aldıktan sonra operasyona karar verilmelidirler.

Doğru teknikle ve tecrübeli cerrahlar tarafından yapılan genital bölge estetik operasyonlarındaki hasta memnuniyet oranı oldukça yüksektir.