Hematüri Neyin Habercisi

Hematüri Neyin Habercisi

Çoğu insanın ilk karşılaştığında önemsemediği bir durum olan hematüri (idrarda kan görülmesi), birçok hastalığın habercisi olabiliyor. Özellikle idrar yolu enfeksiyonu sanıldığı için önemsenmeyen bu hastalık, böbrek taşından mesane kanserine kadar ciddi hastalıklara da neden olabiliyor. Konuyla ilgili detayları Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Ömer Demir anlattı.


Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Ömer Demir: “İdrarda kan görülmesi ile ortaya çıkan hematüri, her yaştan insanın karşılaşabileceği bir durumdur. Bu durum idrar yolu dediğimiz (böbrek-üreter-mesane-üretra oluşan sistemin herhangi biri) yapıların önemli sorunlarından kaynaklanıyor olabilir. İki şekilde görülebilir. Birincisi gözle görülmeyen tipi olan mikroskobik hematüri, ikincisi ise idrarın çay veya kola rengini almasıyla kendini belli eden makroskopik hematüridir. Üriner sistem taş hastalığı, mesane ve üriner sistem tümörlerinin habercisi olabilir.” dedi.

Çeşitli nedenleri var
Hastalığın görülme nedenlerinden bahseden Demir: “Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan hematüri, idrar yolu enfeksiyonunda, böbrek ve idrar yolları taş hastalığında, prostat büyümesinde, böbrek hastalıklarında, böbrek, idrar kanalı, mesane ve prostat kanserlerinde sık karşılaşılan bir durumdur. Bunların yanı sıra kan sulandırıcı ilaçların kullanımında ve ağır egzersiz sonrasında da görülebilir. Hastanın kanlı veya anormal renkte idrarla karşılaştığı anda durumu ciddiye alması ve mutlaka bir hekime başvurması gerekmektedir.” şeklinde konuştu. 

Tanı ve tedavi
İlk etapta hastanın hikayesini dinlemek gerektiğine değinen Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Ömer Demir: “Her hastalığın teşhisinde olduğu gibi burada da hastanın rahatsızlığa dair hikayesi dinlenir. Hikâyeden kastım şu; kanamanın ne kadar süredir devam ettiği, kanamaya eşlik eden ağrı/acı olup olmaması, varsa tarif edilmesi. Diğer bir aşama ise fizik muayenedir. Daha sonra laboratuvar ve görüntüleme tetkiklerinden yararlanılır. İdrar ile ilgili ek bazı tetkikler, bazı kan testleri, idrar yolları ultrasonografisibilgisayarlı tomografisi veya manyetik rezonans görüntüleme (MR) gerekli durumlarda istenebilir. Doğru tanıya ulaşmak amacıyla endoskopik olarak mesane ve idrar kanallarına bakılması ve biyopsi gerekebilir. Hematürinin tedavi şekli ise saptanan nedene bağlıdır.” dedi.