Güneşten Gelen Sağlık: Far Infrared Ozon Sauna

Güneşten Gelen Sağlık: Far Infrared Ozon Sauna

İç Hastalıkları ve gastroenteroloji Uzmanı olan Dr. Cem Mermut, ozon terapinin insan sağlığına yararlarından bahsetti. Salutem Far-İnfrared ozon sauna cihazını hastalarında kullanan Mermut, pek çok faydası olan bu cihazın kullanım alanlarını anlattı.

Cem Bey biraz kendinizden bahseder misiniz?
İç hastalıkları ve gastroenteroloji uzmanıyım. Aynı zamanda tamamlayıcı tıpta da 4 dalda uzmanlığım var. Halen tamamlayıcı tıp uygulamalarını ileri bir şekilde kliniğimizde uyguluyoruz. Bunların hepsi Sağlık Bakanlığı’nın kabul ettiği, birçok ülkede geçerli olan, kendini kanıtlamış tedavilerdir. Fitoterapi, hipnoz, mezoterapi ve ozon tedavisi bunlardan bazılarıdır. Fitoterapi, ilaçlar yerine bitkisel tedavilerin uygulanması yapılarak daha güçlü etkiler elde etme aracıdır. Mezoterapi, az miktarda ilacı değişik şekillerde vererek daha uzun etki oluşturur, ozon tedavisi ise dünyada hem yaygınlığı daha fazla hem de kolay, ucuz bir metottur. Avrupa’da çok yaygındır. Bir sürü kas, eklem, kalp-damar, yara iyileşmesi açısından ilaçlarla elde edemeyeceğimiz kadar olumlu etkiler görüyoruz.
Günümüzde en önemli sorunlardan birisi dolaşım bozukluklarıdır. Dolaşım bozukluğu dediğimiz zaman da kılcal damarlardaki dolaşım bozukluğu aklımıza gelir. Günümüzde ozon tedavisi bu açıdan oldukça yararlıdır.

Cem Bey ozon tedavisini kullandığınız alanlar nelerdir?
Vücuda giren maddeler işlemden geçtikten sonra mutlaka atılmalıdır. Bu maddelerden bir kısmı (gaz şeklinde olanlar) akciğerle, bir kısmı bağırsaklarla atılır, bir kısmı da idrarla atılır. Deri vücudumuzdaki en büyük organdır. Esasında iyi bir deri işlevine sahip olduğumuz zaman kendimizi güçlü ve rahat hissederiz. Bu da derinin yeterince oksijenlendiğini, dolaşımının iyi olduğunu gösterir. Vücuttan atamadığımız, böbrekle atamadığımız toksinler de olabilir. Bunlar da zamanla birtakım hastalıklara sebep oluyor. Ozon tedavisi bizde en çok estetik merkezlerinde uygulanıyor:

Esasında Cemil Has Medikal’in yaptığı cihaz, diğerlerinde olmayan iyi bir özelliğe sahip. Hem havadan oksijen elde edebiliyor hem de oksijen tüpüyle verebiliyoruz. Oksijen tüpüyle verdiğimiz gaz, saf oksijen olduğu için cilde hakikatten ipeksi bir hal veriyor. Bu da çoğu bayan tarafından tercih edilmesine yol açıyor. Cildin yenilenmesi ve gençleşmesi açısından isteniyor. Kan dolaşımının düzenlenmesi açısından Ozon Sauna’nın yararları var. Bağışıklık sisteminin dengelenmesi, dolaşımının rahatlatılması, atıkların atılması, daha dirençli olmamız; hem romatizmalı hastalarda hem de sporcularda eklem ve kasları rahatlatıyor olması açısından oldukça yararlı. Sporcu performansını arttırıyor. Vücudumuz temizlendiğinde, toksinleri attığımızda psikolojimiz daha iyi durumda oluyor, kendimizi daha rahat hissediyoruz. Ozon saunanın böyle bir yarar var. Far-infrared Ozon Sauna cihazını seviyorum. Bu cihaz sevmemin sebebi, birçok özelliği bir arada bulundurması. Far-İnfrared güneş ışınlarını cildin 4 cm altına kadar indiriyor. Far-infrared’de güneşin yaşlanmaya karşı olan ultraviyole ışınları olmadığı için açıkçası son derece yararlı. Daha etkili oluyor. Far-İnfrared teknolojisi ile güneşten elde ettiğimiz etkileri bu ışınları da kullanınca 2-3 katına katlayabiliyoruz. Zararlı maddelerin atılması, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, cildin yenilenmesi, kalp damar sağlığına olumlu etkileri ve yaşlanmayı önlemek gibi etkileri var.
 
Far-İnfrared ve ozon sauna teknolojisinin zayıflamaya etkisi nasıl oluyor?
Gerçekten bazal metabolizmayı hızlandırıcı bir etkiye sahip. Diyet aşamasında uyguladığımız tedavilerle belli bir dönem sonra bir durağanlık elde ediyoruz. Ozon Sauna belli periyodlarla yapıldığı zaman hastanın bazal metabolizması hızlanıyor. Hasta kendisini korumaya almış, bazal metabolizması 1000 kalori civarında, biz bunu 1500-2000’e çıkarabiliyoruz. Bu açıdan da Ozon Sauna ve Far-İnfrared teknolojisi iyi bir şey. Kış aylarında kesinlikle tavsiye ediliyor. Esasında pratik uygulaması açısından da kas-eklem ağrıları olan birinin kaplıcaya vs. gidene kadar, elinin altında kısa bir sürede, 20 dakika ayırarak yapabileceği bir uygulamadır bu. Yine diğer metotların çoğunda, mesela baş cihazın içerisinde olduğu için çoğu tansiyon hastası dayanamıyor, ama Ozon Sauna’da kafa dışarıda olduğu için iyi bir avantajdır. Burada hastanın tansiyonu bile düşüyor, o şekilde oldukça yararlı.

Ozon gazının uygulamasını nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
Evet, zaten işin orijinali de o büyük oranda. Kadınlardaki selülitlerde, zayıflamada oldukça yararlıdır. O zaman uygulayacağımız hastalarda deriden uygulamayı üç şekilde yapabiliyoruz; birincisi Ozon gazını bağırsaktan veriyoruz, ikincisi de deriden uyguluyoruz, üçüncüsü de damardan kan alıp ozonlayarak veriyoruz. İşte damar yolu bulunamayan iğneden korkan hastaların diğer yöntemleri kullanması oldukça rahat.

Ozon saunayı sıklıkla kullandığınız alanlar nelerdir?
Kas-eklem sorunu olan insanlarda ozon sauna oldukça etkili. Deride toksik yükü olan kişilerde ve kilo veremeyenlerde de ben çok tercih ediyorum. Gerçekten bazal metabolizmayı iyi bir şekilde hızlandırıyor. Yıllarca diyet yapıp kilo veremeyen hastalara bakıyorsunuz bazal metabolizmaları artınca daha rahat kilo vermeye başlıyorlar. En az haftada bir kez yapılmasını öneriyoruz. Yine metabolik olarak toksinlerimizden arındığımız, rahat olduğumuz zaman moralimiz daha yerinde oluyor.

Cem Bey, cildin güzelliği aynı zamanda kişinin sağlıklı olduğunu da gösteriyor değil mi?
Evet, bunu söyleyebiliriz. Bu nedenle ozon sauna çok önemli. Esasında bizim detoks dediğimiz şeyin bir kısmını bu cihaz kapsıyor. Detoks da yapılan şeyler, içtiğimiz sebze suları; hastanın birtakım toksinleri cildinden atması, cildin düzenlenmesidir. Şimdi zahmetsiz bir şekilde zamandan kazanarak, aynı etkiyi sağlayabiliyoruz. Hasta bizde yarım saat harcıyor, biz de ona üç beş saatlik faydayı yarım saatte sağlayabiliyoruz.

Hasta, ozon saunanın bahsettiğiniz bu faydalarını kaç seansta görüyor?
İlk seanstan itibaren faydasını görmeye başlar. Bizim için burada önemli olan, elde ettiğimiz etkiyi süreğen hale getirmektir. İlk seanstan itibaren o rahatlamayı sağlıyor. Biraz da hantal bir hayat yaşıyoruz, bu açıdan da dağın başına ya da kaplıcaya gitmektense yarım saat ozon tedavisi daha pratik oluyor. 20 ila 25 dakika arasında hasta gayet konforlu bir şekilde girip çıkabiliyor. Bizim kullandığımız bu cihaz yerli üretim ve çok ciddi şekilde fiyat avantajı sağlıyor. Benzeri yok zaten ama diğer ithal ürünler 3-4 katı fiyat istiyorlar. Dış görünüşünü daha gösterişli yapıp, fiyatını 30-40 bin Eurolara kadar çıkarıyorlar. Diğer taraftan kaplıcaların mali yükü çok fazladır. Hekim kontrolü olmadığı için de riskli durumlara neden olabilir. Ozon sauna cihazı hekim kontrolünde uygulandığı için de büyük avantaj sağlıyor.