Görevimiz hasta ve hekimi en uygun koşullarda buluşturmak

Tolga GÜLER Türkiye Özel Hastaneler Nöbetçi İşletme Müdürleri Birliği Başkanı

Türkiye’de sağlık sektörü Avrupa ve Asya ülkeleri arasında çok önemli bir yer edinmiş ve her geçen zamana göre edindiği konumu koruma amaçlı gelişen/geliştiren kalite standartları üzerinde var olan, rol model haline gelmiştir. Ülkemizdeki sağlık kuruluşları yeterlilik bazında yetişmiş insan gücü ve ileri teknolojik donanımıyla, bireyin yaşam özgürlüğüne önem veren üst sekmenli yapılar haline gelmiştir.  Bu yapılar her ne kadar tecrübeli insan gücüne ve tıbbı malzemelere sahip olsa bile nüfusun yoğun olduğu büyük şehirlerde zaman zaman tıkanmalara da sebebiyet vermektedir. Bu tıkanmalara neden olan en büyük sorun ise kurumlar arası hasta bilgilendirme amaçlı iletişim halidir. Özellikle İstanbul üzerinden örnek vermiş olursak, nüfusun sabit kalmadığı her geçen gün resmi ve resmi olmayan rakamların arttığı bir şehir olması nedeniyle olumsuz geri bildirimlerin yaşanmasına şahitlik etmektedir. Bu olumsuz geri bildirimlerin en büyük nedenleriyse Yoğun Bakım ve Acil Cerrahi hastalara yer arama süreçleridir. Bu süreci hızlandırmak, bununla birlikte yaşanılan sorunu minimuma indirmek amaçlı 2017 tarihinde İstanbul geneli olarak Özel Hastaneler Nöbetçi İşletme Müdürlerinin bir araya gelerek oluşturdukları yapı devreye giriyor. Bu yapı 250 profesyonel kişilerin Whatsapp üzerinden bir araya gelerek oluşturdukları sosyal sorumluluk adına sağlanmış bir projedir. Amacı, sadece sektör ve hasta adına işlerin uzamasını engelleyip, en kısa zaman içerisinde hastanın transfer edileceği kurumu bulup, o transferi sağlamaktır.

Türkiye Özel Hastaneler Nöbetçi İşletme Müdürleri Birliği, kuruluş tarihi 2017 tarihinden bu yana neler yaptı ve neler yapmayı planlıyor sorusuna da şöyle bir cevap vermeyi isterim. Birlik, 3 yılın devamında Türkiye genelinde 5.000 üzerinde Yetişkin Yoğun Bakım, Acil Cerrahi Hastalar, Çocuk Yoğun Bakım ve Medikal Tedavi amaçlı yer ayarlayıp, 112 Komuta Merkezinin bilgisi ve verdiği protokol sonucunda transfer işlemini gerçekleşmiştir. Bizlerin en büyük görevi hasta ve hekimi buluşturarak bu buluşmanın neticesinde, iyi sonuçlar beklemek. Tabi ki bizlere güç veren, hastanın tedavisinde hiçbir zaman geri adım atmayan, mesai saatlerine hiçbir zaman takılmayan değerli hocalarımızın ve hocalarımız ile hastayı bir araya getiren hastanelerin kıymetli ambulans ekiplerine de ayrı bir minnettarlık içerisindeyiz.

Bundan sonraki süreçte de hedefimiz, yapılması gerekenin devamlılığını sağlamak ve sektörde yapmış olduğumuz ilki kalıcı hale getirebilmektir.