Eski Çağlardan Günümüze Ağız Kokusu

"Ağız kokusu sadece biyolojik bir hastalık değildir."

Ağız kokusu tarihin eski çağlarından beri insanın önemli bir problemi olmuştur. Türk ve Arap doktorların sayısız herbal reçeteleri, yazılı kaynaklardan günümüze kadar gelmiştir. Bugün bir kısmı Süleymaniye kütüphanesindedir. Dünyanın eski medeniyetlerinde Roma, Mısır ve Yunan kazılarında ağız kokusu ilaçlarına ilişkin kaplar bulunmuştur.

Bugün dünyada her 4 kişiden 3’ünün ağız kokusu şikayeti vardır. Ağız kokusu klinikleri açılmakta, üniversitelerin bünyesinde ağız kokusuna özelleşmiş çekirdek klinikler hizmet vermekte, fakat ülkemizde ağız kokusu yok farz edilmektedir.

Ağız kokusu sadece biyolojik bir hastalık değildir. Sosyal büzülme ve izolasyonlara sebep olan; libido, sevgi ve iletişimi olumsuz etkileyen bir hastalık olup hangi hekimin branşına girdiği konusunda bir kafa karışıklığı vardır.

 

Çeşitleri:

Ağız kokularının önemli bir bölümü ağız içerisinde bozulmuş hijyenden kaynağını alır (tip 1 ağız kokusu). Diş hekimi tarafından kolayca tedavi edilebilir. Fakat diğer bazı ağız kokuları burundan veya hava yolundan (Tip 2), mide kapağı sızıntısından (tip 3) veya kan gazlarından (tip 4) kaynağını alabilmektedir. Psikolojik ağız kokuları ise (tip 5) sadece bireyin kendisinin duyabildiği kokulardır. Ya nörojeniktir ya da psikolojik bir hastalığın işareti olarak kliniğe gelir.

 

“Tip 1 (ağız kaynaklı) olan ağız kokusu çinkolu ve alkolsüz ağız gargaraları ile hiç değilse birkaç saat azaltılabilir ve diş hekimleri tarafından kalıcı olarak tedavi edilebilir.”

Tip 1 (ağız kaynaklı) olan ağız kokusu çinkolu ve alkolsüz ağız gargaraları ile hiç değilse birkaç saat azaltılabilir ve diş hekimleri tarafından kalıcı olarak tedavi edilebilir. Diğer ağız kokularını ise tanımak ve doğru hekime gitmek her zaman mümkün değildir. Genellikle bu hastalar dahiliye, gastro, kbb, dermatoloji gibi her klinikte kendisine şifa arayıp sonunda herhangi bir hastalık bulamadan yeniden başladıkları noktaya geri dönerler.

Sigara (terk edilmelidir fakat) ve sarımsak, genel kanının aksine ağız kokusu yapmaz. Ağız kokusu vücudun içinde üretilen farklı bir kokudur. Diğer yandan alkolün bir tek damlası bile şiddetli ağız kokusu sebebidir. Alkolün bu olumsuz etkisinin bilinmesine rağmen birçok ağız kokusu gargaralarının içerisinde alkol bulunmaktadır. Hatta bol televizyon reklamı ile desteklenen bir gargaranın yapısında %26 oranında alkol bulunmaktadır. Muhtemelen kibrit çakılsa gargara alev alabilir. Yine başka bir ağız kokusu gargarasının içerisine %1,7 oranında alkol bulunmaktadır. Böyle bir gargaranın etiketinde ve kutusunun üzerinde ağız kokusu içindir diye yazılmıştır.

Bazı diş hekimleri, kendilerine ağız kokusu sebebi ile müracaat eden hastaların sadece periodontal durumlarını değerlendirmekte ve tıbbi refleks ile diş taşı ve plak temizliği yapmaktan ileri gidememektedir. Hacamat, sülük, gümüş suyu, kudret narı, su orucu, kandida veya alkali diyet gibi bu alanda kendini ispatlamamış sıra dışı uygulamalara baş vurmak zorunda kalırlar. Bu uygulamalar hastaların cesaretini kırarak daha moralsiz olmalarına yol açarlar.

Bugüne kadar ülkemizde açılan boşanma davalarının 2’sinin sebebi ağız kokusudur. Ağız kokusu sorunu yaşayan bireyler hem sosyal hem de özel hayatlarında sıkıntılar çekmektedirler. Kariyer planları olumsuz etkilenmekte, iş hayatında iletişim kuramama sebebiyle başarıya ulaşmaları zorlaşmaktadır.

Özetle ağız kokusu tedavi edilmesi gereken bir sağlık problemidir.

 

Murat Aydın Kimdir?

Murat Aydın, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun oldu. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesinde mikrobiyoloji doktorası yaptı. Ağız kokusu üzerine çalışmaları vardır. Adana’da kendi kliniğinde halen görev yapmaktadır. Murat Aydın hakkında diğer bazı güncel bilgiler http://www.drmurataydin.com internet sitesindedir