Engelli mülteci çocuklara spor desteği

Adana’da bulunan Genç Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü kurucusu Celal Karadoğan, Amerika’da faaliyet gösteren Hill Blossom Foundation tarafından mültecilere yönelik düzenlenen programda “Fellow” seçildi. Program kapsamında engelli mülteci çocukların sorunlarına yönelik çalışmalar yapılacak.

Proje, savaş dolayısıyla Türkiye’ye göç eden Suriyeli çocukların sosyal inovasyona dayalı şekilde güçlendirilmesini hedefliyor. Suriyeli engelli çocukların spor yoluyla güçlendirilmesini amaçlayan proje kapsamında; 10 bedensel engelli çocuğa 1 yıl boyunca paralimpik branşlar olan atletizm ve yüzme eğitimleri verilecek. Yıllık 10 bin dolar destek sağlanacak program kapsamında 1. yıl başarılı olunması durumunda 2. yıl yine aynı miktarda destek verilecek.

“ENGELLİ SIĞINMACI ÇOCUKLAR ÖNEMLİ SORUNLAR YAŞIYOR”

Genç Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü kurucusu Celal Karadoğan, bu destek sayesinde Türkiye’de yaşayan engelli genç mülteciler ve ailelerine farklı alanlar yaratarak genişletilebileceğine dikkat çekerek proje ile ilgili şu bilgileri verdi:

Celal Karadoğan
Celal Karadoğan

“Hepimiz çocukları destekleyerek hayatlarında bir fark yaratmayı umut ediyoruz. Şu an Adana’da Göç idaresinin verilerine göre yaklaşık 200 bin Suriyeli sığınmacı yaşamakta. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerini referans alırsak sığınmacıların yaklaşık 22 bini engelli bireylerden oluşuyor. Bu bireylerin en az 5 bininin 18 yaş altında olduğunu öngörmekteyiz. Diğer sığınmacı çocukların yaşadığı sorunların yanında engelli çocuklar çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kalıyor.

“4-10 YAŞ ARASI ÇOCUKLAR AĞIR SİLAHLARLA YARALANDI”

Ülkemizde bulunan engelli sığınmacı çocuklar en temel ihtiyaçları olan sağlık haklarından bugün itibari ile yeteri kadar yararlanamıyor. Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerine kayıt yapabilmek için e-okul sistemine kayıt olmak gerekli fakat yasalar henüz bu çocukların lehine değişmedi. Bizim teorimiz bedensel engelli çocukların paralimpik temel eğitimler aracılıyla öncelikle rehabilitasyonunu sağlamak, uzun vade de ise sporcu kimliği kazanarak yaşam hedefi koyabilmeleridir. Özellikle 4-10 yaş arası çocuklarda bomba ya da ağır silahlarla yaralanma durumu çok fazla, bu grupta özellikle kol ya da bacak amputasyonu olduğunu gözlemledik. Bazı Paralimpik branşlar sporcu eksikliğinden dolayı kapandı. Doğru planlama yapılırsa 15-20 yıl içerisinde çocukların yaşadığı bu talihsiz durum Paralimpik Oyunlar açısından çok kritik olabilir.

“SAHİP OLDUĞUM HER ŞEY SPOR SAYESİNDE”

Ayrıca bedensel engelli sporlarında 21 yıldır yer alan bir birey olarak şunu söyleyebilirim ki eğer engelliyseniz nereli olduğunuzun bir önemi yoktur. İster İrlandalı olun ister Kürt ya da Suriyeli, sporun içindeki o yarışmacı ruh sizin hayata aktif bir rolle katılımınızı sağlıyor. Ortaokulu bitirdiğim ve liseye gidemeyeceğimi öğrendiğim zaman “ben ne olacağım?” demiştim. 2 ay sonra Tekerlekli Sandalye Basketboluyla tanıştım. Bugün sahip olduğum her şey spor sayesinde olmuştur.”