DEÜ Tıp Fakültesi 41. Kuruluş Yıldönümü’nü Kutladı

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Celiloğlu, 41. Kuruluş yıldönümünü kutlayan DEÜ Tıp Fakültesi’nin genç bir fakülteden dinamik, çağdaş uluslararası alanda başarılı hekimler yetiştirme hedefinde olgun bir fakülteye döndüğünü belirterek eğitim meşalesini hep daha iyiye gitmek için en yükseğe taşıyacaklarını söyledi.

DEÜ Tıp Fakültesi 41. yaş günü Kurucu Öğretim Üyeleri Konferans Salonu’nda DEÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Aynur Akay, Prof. Dr. Prof. Dr. Uğur Malayoğlu, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Celiloğlu, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Başak Baykara ve Doç. Dr. Sefa Kurt, İzmir Tabipler Odası Başkanı Prof. Dr. Funda Barlık Obuz, Hastane Başhekim Vekili Prof. Dr. Nurettin Ünal, öğretim üyeleri ve çalışanların katılımıyla kutlandı. 1 Mart 1978 yılında kurulan fakültenin yaş gününde açılış ve İstiklal Marşı DEÜ Konservatuvarı Orkestrası ile başladı. Orkestranın sunduğu müzik dinletisinin ardından ev sahibi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Celiloğlu DEÜ Tıp Fakültesi’nin sağlık, bilim, eğitim alanında yüzyıllar boyu adından söz ettiren İzmir kentinde yine tüm bu alanlarda kendine yakışan DEÜ Tıp Fakültesi’nin çok emeklerle bugünlere geldiğini söyledi. 1978 yılında 12 öğretim üyesiyle başlayan bu eğitim ışığının bu gün 426 öğretim üyesi, 2000 öğrenciyle ve 5000’i aşkın hekimle bugünlere geldiğini belirten Celiloğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Genç bir fakülteden dinamik, çağdaş, aklın ve bilimin ışığında ilerleyen olgun bir fakülte olduk. Bugün Tıp Fakültesi ve Uygulama Araştırma Hastanesi’nde günümüz teknolojisiyle uyumlu, dünyanın her yerinde çalışabilecek hekimler yetiştirme hedefindeyiz. Yıllar boyunca bu meşalenin ışığını sönmeden tutan emek veren herkese teşekkür ediyorum, kaybettiğimiz değerlerimizi de saygıyla anıyorum. Bizler bu eğitim meşalesinin ışığını olabildiğince yükseklere çıkarmayı hedefledik Nice 41 yıllara diyorum. “ Mezunlar adına bir konuşma yapan DEÜ Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Neslihan Emiroğlu ise öğrenci olarak, akademisyen olarak, yönetici olarak bu kurumda olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, fakültenin 41. yaş gününde konuşma yapmaktan da onur duyduğunu söyledi. DEÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekim Vekili Prof. Dr. Nurettin Ünal da hastanenin ve tıp fakültesinin birlikte daha çok çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Fakültede 15 ve 30 yılını doldurmuş ve emekli olan akademik ve idari personel plaketlerinin sunulmasının ardından tören sona erdi.